Kalp Sağlığı

Göğüs ağrısının 5 ciddi sebebi nedir?

Göğüs ağrısı denildiğinde genelde her bireyin aklına ilk olarak kalp krizi geliyor fakat toplumdaki vakitgelen inanışın aksine, göğüs ağrılarının mühim bir alanı kalpten kaynaklanmıyor.


Göğüs ağrısının kalp hastalığının yanı sıra ciddi akciğer hastalıklarının da ilk habercisi olabileceği ikazında tespit edilen Acıbadem Taksim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Eksperi Prof. Dr. Öner Dikensoy, “Bu amaçla şayet dikkat çekici diğer bir sebebi yoksa ve ağrı, şiddeti azalmadan bir haftadan uzun sürmüşse, en yakın vakitte bir göğüs hastalıkları eksperine başvurmak yaşamsal ciddiye sahip” diyor.

Peki hangi etkenler göğsümüzde ağrı gelişmesine yol açıyor? Dr. Dikensoy, göğüs ağrısının altında yatan 5 mühim sebebi şu şekilde aktarıyor:

Kalp damar hastalıkları: Kalp damar hastalarının kışın soğuk havalarda, bilhassa hava pisliğinin yoğun bulunduğu dönemlerde uzun vakit dışarda kalmaları ve efor sarf etmeleri tehlikeli olabiliyor. Mesela soğuk ve pis hava sebebiyle koroner arterlerde (kalbe kan taşıyan ana damarlarda) spazm gelişebiliyor. Spazm bu hastalarda göğüs ağrısı, efor esnasında göğüs ön duvarında baskı şeklinde meydana çıkıyor ve soluk kesen bir özellik sergiliyor. Ağrı hasta dinlendiği vakit kısa vakit içersinde geçiyor. Ağrı şayet geçmiyor ve 30 dakika ya da daha uzun sürüyorsa, kollara, çeneye ya da sırta yayılım gösteriyorsa bu tablonun kalp krizinin habercisi olabilir. Bu halde hastaların hareket etmekten kaçınarak ve vakit kaybetmeden yardım isteyerek en yakın hastaneye başvurmaları çok mühim.

Kas iskelet sistemi zedelenmeleri

Akciğer hastalıkları neticesi meydana gelen göğüs ağrılarının en sık görülme sebebinin, üst solunum yolları ya da akciğer enfeksiyonları neticesi ilerleyen ve uzun vakitn öksürüklerin sonrasında meydana gelen myalji, bir diğer söyleyişle kas ağrısı bulunduğunu söylüyor. Genellikle uzun vakitli ve kuvvetli öksürüklere bağlı olarak kas iskelet düzeneğinin hasar görmesi neticesi batıcı özelliğe sahip ve hareket etmekle çoğalan göğüs ağrıları olabiliyor. Hatta bazı durumlarda kuvvetli öksürük sebebiyle bir ya da aniden çok kaburgada kırık gelişebiliyor. Kaburgada kırık, oturup kalkarken ve yatarken ciddi, batıcı karakterli göğüs ağrılarının meydana gelmesine yol açabiliyor. Bunun dışında ters bir hareket gerçekleştirme ve ağır kaldırmak gibi sebeplerle de kas ağrıları oluşabiliyor.

Akciğer hastalıkları

Göğüs ağrısı astımın ilk sinyali olabilir. Astımlı hastalarda, bazı durumlarda öksürük ve soluk darlığı gibi sendromların yanında, bazı durumlarda ise tek belirti olarak, göğüs ön duvarında baskı şeklinde ağrı meydana çıkabiliyor. Pulmoner hipertansiyon denilen akciğer damarları içersindeki basınç artışının da ilk habercisi tekrar göğüs ağrısı olabiliyor. Hem de akciğer zarını ilgilendiren hallarda, örnek olarak akciğer zarı iltihabı ya da akciğer zarına yakın damar tıkanıklığında göğüs kafesinin yan taraflarında soluk alıp vermekle bıçak batar tarzda hissedilen ağrılar gelişebiliyor. Akciğer hastalıkları yönünden bir diğer mühim hal da, sıksık olan ve sırtta, omuzda ya da göğüs duvarı üstünde sızı tipinde ya da zonklayıcı tarzda, bilhassa gece hissedilen ağrılar. Bu tür ağrılar sigara içen ve 40 yaş üzeri şahıslarda akciğer kanserinin ilk sendromu olabiliyor.

Mide bağırsak sistemi hastalıkları

Mide bağırsak sistemi hastalıklarıyla temaslı sorunlarda, bilhassa de gastrit ya da gastroözefajiyal reflü hastalığında; göğüs ön duvarında bazı durumlarda yanma tipinde bazı durumlarda de ayva yediğimizde ilerleyen yutakta takılma hissine benzer ağrılar görülebiliyor. Bu ağrılar mide asit içeriğinin yemek borusuna kaçması sebebiyle gelişiyor.

Panik atak

Panik atak ve aynısı hallarda, hava açlığı şeklinde hissedilen soluk darlığı ve çarpıntıyla beraber göğüs duvarının rastgele bir noktasında, bazı durumlarda kalp hastalığı sendromlarıni taklit edebilecek ağrılar oluşabiliyor. Psikolojik amaçla ilerleyen ağrıların kalp hastalığı neticesi meydana çıkan ağrılardan farkı ise hastanın efor esnasında rahat olup ağrıyı istirahat halindeyken hissetmesi.

İlgili Makaleler

21 Yorum

Başa dön tuşu