Anne ve Çocuk

Göğüs kanseri hastalarını sevindiren çocuk haberi!

İngiltere’de yapılan araştırmalar sonuç verdi. 20 yılı süren araştırmalar doğrultusunda göğüs kanseri hastalarında doğurganlığın korunabileceği ortaya kondu.

Günümüzde göğüs kanseri her 10 bayandan 1’inde görülüyor. Bu durumda tedavi gören bayanların en çok korktuğu durumlardan biri de doğurganlığının ziyan görmesi olarak fark edildi. Sıhhatine kavuşan onkoloji hastaları için sevindirici haber İngiltere’de yapılan araştırmayla gün yüzüne çıktı. Araştırma sonuçlarına nazaran artık göğüs kanseri hastalarında doğurganlık muvaffakiyetle korunduğunu açıklayan bildirge, İngiltere’de yapılan Avrupa İnsan üreme ve Embriyoloji Derneği’nin 36. yıllık toplantısında yayınlandı.

göğüs kanseri tedavisi görmüş anneler

BAŞARILI DOĞUM ORANI

Araştırmaya nazaran 2000 yılından itibaren çeşitli kanser tipleri için tedavi görmüş 879 genç bayan hasta üzerinde tahlil gerçekleştirildi. Tüp bebek prosedürüyle donmuş yumurta ve embriyolarını kullanmak için geri dönenlerde %71 üzere yüksek bir oranda başarılı doğum oranına sahip olunduğu öğrenildi.

göğüs kanseri tedavisi görmüş anneler

DENEYSEL OLMANIN ÖTESİNDE

Doğurganlık muhafaza hizmetlerinin, çağdaş kanser bakım yolunun ayrılmaz bir kesimi olması gerektiğine inanan araştırma grubu, doğurganlığın korunmasının bir süreç olduğunu ve deneysel olmanın da ötesinde olduğunun altını çizdi.

göğüs kanseri tedavisi görmüş anneler

Evvelce kanser tedavisi görmüş genç bayanların doğurganlık seçeneğinin kısıtlı olmasının üzerinde duran araştırma sonucunda artık çok daha fazla seçeneğin olmasıyla birlikte, bilgilerin sonuçlarının ise büyük yarar sağlayabileceğini belirtildi.

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2988557-meme-kanseri-hastalarini-sevindiren-cocuk-haberi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu