Anne ve Çocuk

Görüntü oyunlarının çocuklar için kimi bilişsel yararları olabilir

Bazı ebeveynler görüntü oyunlarının çocukların iyiliği için ziyanlı olabileceğinden korkuyorlar, lakin Ulusal Sıhhat Enstitüleri tarafından desteklenen yeni bir çalışma, oyunun hem biliş hem de dürtü denetimine yardımcı olabileceğini buluyor.

Başka çalışmalarda da emsal bulgular var, lakin bu araştırma bugüne kadarki en büyük çocuk kümesini içeriyor. Günde üç saat yahut daha fazla görüntü oyunu oynayan çocukların, hafıza ve dürtü denetimi ile ilgili misyonlarda, görüntü oyunu oynamayan çocuklara nazaran daha başarılı oldukları bulundu. Oyuncular ayrıyeten, beynin dikkat ve işleyen hafıza ile bağlantılı kısımlarında daha yüksek aktivite düzeylerine sahipti.

Lakin araştırmacılar, görüntü oyunları ve bilişsel gelişmeler ortasında direkt bir nedensel bağlantı olduğuna dair delil bulamadıklarını belirtiyorlar.

Araştırma, ülkenin beyin gelişimi ve çocuk sıhhatine ait en büyük uzun vadeli araştırması için yaklaşık 12.000 çocuğu izleyen Ergen Beyin Bilişsel Gelişimi (ABCD) Çalışmasından 9 ve 10 yaşındaki yaklaşık 2.000 çocuğun datalarını içeriyordu.

Yeni çalışma çocukları iki kümeye ayırdı: günde üç saatten fazla oyun oynayanlar ve hiç oyun oynamayanlar. Her küme, beyin görüntüleme sırasında dürtü denetimini ve kısa müddetli belleği ölçen iki test aldı.

Baş araştırma muharriri Bader Chaarani, araştırmacıların cinsiyet, yaş ve sosyoekonomik durum üzere faktörleri denetim ettiğini söyledi. Görüntü oyuncularının yalnızca testlerde daha başarılı olmakla kalmayıp, “dikkat ve işleyen hafıza ile ilişkili bölgelerde daha fazla beyin aktivasyonuna sahip olduklarını” buldular.

Vermont Üniversitesi Psikiyatri Kısmı’nda yardımcı doçent olan Chaarani, “Bunu görmek çok hoştu, zira neden daha düzgün performans gösterdiklerini açıklamanın bir yolu” dedi.

Çalışma, oynanan görüntü oyunlarının tipleri ortasında ayrım yapmadı, lakin Chaarani, çocukların birçoklarının bulmaca üzere daha yavaş tempolu mantık oyunları yerine daha süratli tempolu nişancı ve aksiyon macera oyunları oynama eğiliminde olduğunu belirtti.

Chaarani, ebeveynlerin televizyon üzerinden görüntü oyunları seçmeyi düşünmesi gerektiğini söyledi. “Belki de görüntü oyunları TV izlemekten daha berbat değildir.”

Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gelişimsel davranışsal pediatri yöneticisi Dr. Jenny Radesky, CNN’e bir e-postada şunları söyledi: “Bu sonuçları gören ebeveynler ve gençler, birçok araştırmanın, birtakım günlük görüntü oyunlarının ( 1-2 saat gibi) önerdiğini bilmelidir. hafta içi) daha yeterli zihinsel iyilikle ilişkilidir.”

Yeni araştırmaya dahil olmayan Radesky, “Ancak, daha fazla görüntü oyununun daha uygun dürtü denetimine yahut sınıflar üzere ekran dışı bağlamlarda çalışan hafızaya yol açacağını varsaymak için bu sonuçları kestirim edemeyiz. Destekleyici öğretmenler/bakıcılar ve sosyal-duygusal maharet geliştirme yaklaşımları, daha doğal ortamlarda bu maharetlere yardımcı olur.”

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/video-oyunlarinin-cocuklar-icin-bazi-bilissel-faydalari-olabilir.3491/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu