Göz Hastalıkları

Göz Kuruluğu İncelemeleri

Göz kuruluğunun durumunu belirlemek için kimi incelemeler yapılmalıdır. Bu ölçümler tek başına kâfi değildir. Günlük ömür ve değişik zamanlardaki durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Bunların hepsi bir ortaya getirilerek göz kuruluğunun kıymetlendirilmesi gerekir.

Korneada zedelenmenin belirlenmesi: Göz ön merceği kornea hayli hassas dokudur. Susuzluktan çok fazla etkilenir. Hücrelerin yapısı bozulur, soyulmaya başlar, doku kayıpları ortaya çıkar. Flouresein boya ile kobalt mavisi ile bakılırsa bozuk alanlar yeşil imaj verir.

Gözyaşının yoğunluğu (osmolaritesi) : Gözyaşının osmolaritesi yani kıvamı, yoğunluğu da değerlidir Gözyaşında su oranı fazla olursa akar sarfiyat. Az olursa tortulaşır. Tortulaşmak çapak biçiminde imaj verir. Kirli göz ve batan göz durumundadır. Yoğunluğun olağan seviyede olması gerekir. Göz tabibi zati muayene anında bunu kıymetlendirir.

Gözyaşı kırılma vakti muayenesi: Gözyaşı tear sinemasının parçalanma vaktidir. Göz kuruluğunda bu müddet kısalmıştır.

Göze renk veren fluorescein damlatılır. Hasta ard arda 3 kere gözünü kırptıktan sonra sabit bakar. Mikroskoptaki kobalt mavisi ile bakılır. Kırılma kara noktalar halinde kendini gösterir. Bu kırılma sağlam beğenilen 10 saniye civarındadır. Daha kısa mühlet göz kuruluğunu gösterir.
(4,14+3.84 birinci kırıldığı vakittir. Son kırılma ise 10.6 +4.01 saniyedir.)

Schirmer testi: Şerit halindeki özel test kâğıdı alt göz kapağının 1/3 dış kısmına uygun yerinden katlanarak yerleştirilir. Olağan göz hareketlerini yapması istenir.

5 dakika sonra 5 mm.den az ıslanma göz kuruluğu nedenidir.

5-10 ortası kuşkulu göz kuruluğu durumudur. İzlemek gerekir.

10 mm den fazlası göz kuruluğu olmadığını gösterir.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/goz-kurulugu-incelemeleri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu