Göz Hastalıkları

Göz Kuruluğu ve Görme

Göz kuruluğu görmeyi azaltır, görme kalitesini düşürür. Göz kuruluğu en çok göz korneayı tesirler. Kornea etrafı dokularda yalnızca kaşıntı yapar. Göz ön merceği kornea çok nazik ve hassas bir dokudur. Dış ve iç etkenlerden kolay kolay nizamı bozulur. Çabucak su alır şişer yahut suyunu bırakır kurur.

Susuz kalma: Gözyaşının aköz (su) kısmının azalması epitelin susuz kalmasına neden olur. Susuz kalmak saydamlığı bozar. Güneşte kalmış kayısının küçülmesi üzere düşünebilirsiniz.

Saydamlığın bozulması: Saydamlığı çabucak bozulur. Göz kuruyunca hücreler ortasındaki aralık birbirine yaklaşır, saydamlık bozulur, ışık yansımaları ortaya çıkar.

Epitel katmanında zedeleneme: Epitel zedelenmeleri çabucak oluşur. Epitel kornea yüzeyini kaplayan katmandır. Kolay zedelenir. Göz kuruluğu buranın nizamı ve direncini bozar. Hasta kaşıyınca hücre parçalanması formunda zedelenme ortaya çıkar. Bu görmeyi bozar. Zati hastaya devamlı göz kaşınınca kaşıma demekteki emelimiz budur.
Anlık görme değişiklikleri: Kornea’ da anlık değişmeler gün uzunluğu görmede bozulmalara neden olur. Bilhassa gün uzunluğu cep telefonu ve bilgisayar kullananlar bundan çok etkilenir. Kornea kuruyunca saydamlığı azalır.

Mukus birikmesi: Aköz(su) azalınca mukus yağ ile birleşerek tortulanır, birikmeler çapak halinde korneayı sıvar, görmede azalma nedeni olur.
Işık yansımaları: Göz kurumasına bağlı epitel zedelenmesi, saydamlık kaybı ışık yansımaları neden olur ve görme kalitesini düşürür. Bilhassa kişi akşam otomobil sürme anında farkına varır ve çok rahatsız olur.
Flourescein ile boyama: Korneada epitel katmanındaki hasar fluorescein boyası damlatılınca bio mikroskoptaki kobalt mavisi ile bakınca yeşil boya alan alanlar biçiminde görülür.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/goz-kurulugu-ve-gorme

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu