Göz Hastalıkları

Göz Kuruluğu ve Ömür Kalitesi

Göz kuruluğu ömür kalitesini bozar. Bedenin en hassas dokusu göz ön merceği korneadır. Göz kuruluğunda da en fazla rahatsız olan doku yeniden korneadır.

Göz kuruluğunun hayat kalitesine tesiri nelerdir?

Onlarca hastalık: Beğenilen kurumaya neden olan onlarca önemli hastalık vardır. Hasta bu hastalıklardan rahatsızdır ve hastalıkların birden fazla gelip süreksiz hastalık olmayıp kroniktir, yani hayat uzunluğu sürer. İlaç kullanma, tabip denetimi, bu hastalıkların verdiği problemler ömür kalitesini bozar.

Bu hastalıklar esasen hayat kalitesini bozar. Teşhis, tedavi, hekim denetimi, ilaç alımı üzere nedenlerle hayat konforunu bozar. Bir de alınan ilaçların yan tesirleri de vardır.

Görmede azalma: göz kuruluğu önemli görme azlığına neden olur.

*Işık yansımalar:: Göz ön merceği korneadaki yaralar, kurumalar, iltihaplanmalar, düzgünleşme devri ödemleri (şişme) ışık yansıması nedenidir. Otomobil sürmede ve bilgisayarda meşakkatler doğurur.

*Epitel zedelenmesi: Göz ön merceği korneanın yüzeyini Epitel katmanı örter ve göz kuruluğu bu katmanda yanma, kaşınma, batma ve görme bozukluğuna neden zedelenmelere neden olur.

*Korneada hücre dizilişini bozulması: Beğenilen kuruma yahut şişmeler, yaralanmalar hücre dizilişini bozar. Bu saydamlığın azalması ve puslu görme nedendir.

*Kornea üzerinde yabancı husus ve birikintiler: Gözyaşı ile atılamayan unsurlar kornea üzerinde toplanır.

Çapaklanma: Gözyaşının su kısmının azalması müsin ve yağın birleşmesi ile çapaklanmaya dönüşür. Gözyaşı ağırlaştığı için kornea üzerinde birikir, hasta sık sık gözünü yıkayarak imgeyi düzeltmeye çalışır.

Göz kuruluğu ömür kalitesini düşürür:

Görmede azalma: Göz kuruluğunu görme azalır. Eksiksiz görme mutluluktur.

Kaşınma: Beğenilen atılmayan birikintiler ve toksik unsurlar kaşınmaya neden olur.

Batma: Göz ön merceği korneadaki zedelenmeler hudut uçlarını açığa çıkarır ve batmalara neden olur.

Kum varmış hissi: Beğenilen gözyaşı ile atılamayan unsurlar kum varmış hissine neden olur.

Yanma: Gözden dışarı atılmayan toksik hususlar yanmaya neden olur. Gözü sık sık yıkayarak bu hususların gözden uzaklaşması sağlanmalıdır.

.

İlaç temini, damlatma ve ilaçla ilgili problemler:

Göz yorgunluğu: Işığa hassasiyet, yanma, kaşınma, batma göz yorgunluğuna neden olur. Rahatsız bir göz durumu ortaya çıkar. İşte randımanı düşürür.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/goz-kurulugu-ve-yasam-kalitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu