Göz Hastalıkları

Göz Sıhhatiniz İçin 8 Teklif

Göz hastalıkları birçok vakit çok önemli belirtiler vermemesi nedeni ile önemsenmemekte ve bu hastalıklar sinsi bir halde ilerlemekte. Görme sorunları yaşamamak, önemli göz sorunları ve hastalıklarına yakalanmamak için göz sıhhatinizle ilgili yapmanız gerekenler

DİJİTAL GÖZ YORGUNLUĞUNA KARŞI ALINACAK TEDBİRLER ORTASINDA ÇEVRESEL FAKTÖRLERİ DENETİM ALTINA ALMAK DEĞERLİ YER TUTAR

01 –Doktor denetimi yaptırın: Birçok göz rahatsızlığı sinsi ilerler ve tabibin derinlemesine muayenesi ile açığa çıkar. Üstelik sistemli tabip denetimi, kalıcı görme kayıplarına yol açabilecek göz hastalıklarının erken teşhisine imkan verir. Unutmayın, en tehlikeli hastalıkların birinci belirtileri beğenilen belirir. İşte bu yüzden her yıl göz muayenenizi yaptırmanız gerekir.

02 –Göz ile ilgili hiçbir belirtiyi görmezden gelmeyin: Günlük hayatta yaşadığımız küçük sorunlar bile göz sağlığımızda geri dönülemez hasarlar bırakabilir. Gözünüzde yaşadığınız bir kızarıklık yahut kaşıntı bile bu süreci başlatabilir. Bu yüzden, kızarıklık/kaşıntı üzere durumlarla karşılaştığımızda öncelikle soğuk su pansumanı yapmalı ve yapay gözyaşı desteğiyle gözün muhtaçlık duyduğu nemi sağlamalıyız. Buna karşın belirtiler geçmiyor ve artıyorsa (yanma, batma, çok çapaklanma, ışık huzmeleri vb.) ihmal etmeden göz operatörünüze başvurun.

03 –Sağlıklı beslenin: Bilhassa göz sıhhatimiz için olmazsa olmaz besinler vardır. Havuç, havuç suyu, mango, portakal suyu, kavun, lahana, ıspanak ve balığın başı çektiği bu besinleri soframızdan eksik etmemeli ve günlük beslenme rutinin bir kesimi haline getirmeliyiz. Ayrıyeten sağlıklı beslenerek kilonuzu beden endeksinize nazaran istikrarlı tutmalısınız. Zira fazla kilo birçok göz rahatsızlığına davetiye çıkarıyor. Yaşa bağlı makula dejenerasyon üzere.

04 – Mutlaka güneş gözlüğü kullanın: Güneş gözlükleri sandığımızdan daha fazla değere sahiptir. Sertifikalı güneş gözlükleri sizi güneşin ziyanlı ultraviyole ve kızılötesi ışınlarından korurken gözleriniz için bariyer misyonu görür. Bu sebeple gözlük seçerken dikkatli olmalı ve gözünüze uygun seçim yapmalısınız. Bu mevzuda en sağlıklı bilgiyi operatör uzman doktorunuz ve güvenliği güvendiğiniz gözlükçüler verebilir

05 – Yoğun bilgisayar kullanımına sınırlama getirin: Bilgisayar ekranına bakmak rastgele bir kırma kusuruna sebep olmaz, daha açık bir söz ile “gözü bozmaz” lakin “computer vision syndrome” dediğimiz, daha çok göz bulguları ile uyumlu birtakım problemler sebep olur. Bilgisayar çok kullanımı günün ilerleyen saatlerinde gözlerde kızarıklık, sulanma, görmede bulanıklık ve yorgunluk hissine neden olabilmektedir. Velhasıl; bilgisayar kullanımı direkt bir göz sorununa yol açmasa da dolaylı yollarla gözlere önemli ziyanlar verebiliyor.Uzun saatler bilgisayar başında çalışmak zorundaysanız kesinlikle muhakkak aralıklarla molalar verin. Bu aralıkları her saat başı olarak belirleyebilirsiniz.

06 – Sigara içmeyin: Şayet sigara içiyorsanız bir an evvel bırakın. Çünkü sigaranın gözünün üzerindeki tesirlerini saymakla bitmiyor. Sigara içmek katarakt oluşumunu hızlandırıyor ve gözlerinizi kurutuyor. Damar sertliği yaptığı için göz damarlarında tıkanıklığa yol açıyor ve sarı nokta hastalığı üzere önemli sorunlara yol açıyor.

07 – Numaralı gözlükler kullanın: Çok yaygın bir yanlıştan kelam etmemiz gerek. O da numaralı gözlüklerin, beğenilen tembelliğe ve göz bozulmalarına sebep olduğu yanılgısı. Birçok göz ve görme rahatsızlığı, yaş ilerledikçe artar. Yani numaralı gözlük kullanmak gözlerimizi bozmaz tersine gözlerin daha faal fonksiyon görmesini sağlar.

08 – Ailenizdeki göz rahatsızlıklarının geçmişini araştırın: Yakınlarınızın sahip olduğu hastalıklar size birçok ipucu verir. Ailedeki göz hastalıklarını gözden geçirerek birtakım hastalıklara karşı daha fazla risk altında olup olmadığınıza karar verebilir ve tedbir alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/goz-s

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu