Sağlık

Göz sıhhatinizin tehlikede olduğunu gösteren belirtiler

1) Gözlerde ağrı hissediyorsanız

Birçok farklı sebepten gözlerimiz ağrıyabilir ya da göz etrafındaki dokuların ağrıları gözlere vurabilir. Bu sebepler konusunda bir karar verebilmek için ayrıntılı bir göz muayenesi gereklidir. Ağrı genelde yanında öteki bir semptom daha taşıdığında dikkatli olunması gereken bir durumdur. Ağrının şiddeti, nedeni hakkında bir ipucu olabilir. “Kornea ülserlerinin neden olduğu göz ağrısı çoklukla orta ile yüksek şiddettedir ve ağrıya, sıklıkla ışık hassaslığı, beğenilen bir şey olduğu hissi, yırtılma, yanma ve görme azalması üzere problemler eşlik eder.

2) Beğenilen batması

Göz batması gözlere yabancı cisim kaçmış üzere hissedilmesidir.  Göz kuruluğu, üveit, göz kapağı bozuklukları batma şikayetiyle ortaya çıkabilir. Bu biçim durumlar öylesine gerçekleşmez, bilgisayarın karşısında uzun müddet kalmak göz batmasına sebep olabileceği üzere menopoza yaklaşan bayanlarda bile teşhis sebebi olabilir. Uykusuzluk ve yorgunluk sırasında ortaya çıkan batmalar çok uzun sürmedikçe olağan kabul edilebilir.

3) Göz sulanması

Göz sulanması rastgele bir nedene bağlı gözyaşı üretiminin artması yahut gözyaşının gözyaşı kanalları yerine göz dışına akmasıdır. Göz sulanması çoklukla rastgele bir tedavi gerektirmez, birden fazla vakit kısa bir müddette tabiatıyla geçer. Kimi durumlarda sulu yahut yaşlı gözler genelde, polen, toz ve duman hassasiyeti üzere alerjik bir rahatsızlığın semptomu olarak bilinirler. Bu usul rahatsızlıklar önemli sorunlar olmasa da uzun müddet bu tip alerji yapan hususlara maruz kalmak ve çeşitli göz damlaları ve oral tedavi üzere usullere başvurmamak uzun müddet zarfında gözünüzde kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilir

4) Göz kamaşması ve ışığa bakamamak

Gözün saydam katmanının yani korneanın ilerleyici miyop ve astigmat ile birlikte incelmesi ve sivrileşmesiyle oluşan bir hastalıktır. Bir vakitler net olan görüşünüz yaş ilerledikçe kötüleşmeye başlar. Bu bir noktaya kadar doğaldır lakin göz merceği bulanıklaşmaya başladığında, katarakta neden olur ve görmeyi zorlaştırır. Semptomlar ışıkların etrafında haleler görmek, çok parlamak objeler, bulanık görüş, ışık hassaslığı, gece sürüşte zorlanma ve bir beğenilen çift görmek olabilir.

5) Dalgalı haraketli görme

Sarı nokta kaybı da denilen “Makula Dejenerasyonu’dur, dalgalı bir imgeye ve imgenin merkezinde siyah benekler oluşmasına sebep olan bu hastalık görüşünüzün merkez noktalarını önemli bir biçimde etkileyerek geri döndürülemez bir noktaya gelmesine sebep olabilir. Bu semptomların sizde olduğunu düşünüyorsanız çabucak hekiminize görünmenizde, mineral ve vitamin dayanağı almanızda yarar var.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/goz-sagliginizin-tehlikede-oldugunu-gosteren-belirtiler/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu