Göz Hastalıkları

Gözyaşının Osmolaritesi

Osmolarite yoğunluk manasındadır. Yoğunluk olağan seviyede olmalıdır, fazla da az da olmamalıdır.
Musin ölçüsünün azalması ile flamentoz ipliksi yapılar oluşur. Yoğunluğun artması gözyaşının azalması kornea epitelinin hasarına ve enfeksiyona yatkınlığına neden olur.
Gözyaşının osmilaritesi 303-305 mosm/L civarındadır. 316 dan sonrası yoğunluk fazlalığı olarak kıymetlendirilir.
Yoğunluk olağan seviyede olmalıdır.
Gözyaşının su (aköz) ölçüsünün azalması osmolariteyi artırır. Yani gözyaşı ağırlaşır, tortulanır, yapışkan hale gelir, görme bozulur, toksik hususlar ve artıklar gözden dışarı atılmaz.

köz neden azalır?

*Göz kırpmanın azalması aköz ’ü azaltır. Buna neden uzun müddet bilgisayar ve cep telefonuna bakmak, uzun müddet okumaktır. Dakikada 28-30 civarı olan göz kırpma 7-8 e düşer. Unutmayın göz kırpma yapıldıkça gözyaşı salınımı olur.

*Sıcak ortamlar, klima, yaz ayları aköz kaybına neden olur.

*Kontakt lens en önemli göz kuruluğu nedenidir, gözyaşı yoğunluğunu artırır. Kontakt lenste su oranı arttıkça gözün suyunu sünger üzere çeker. Su oranı düşük lens kullanılmalıdır.

*Onlarca sistemik hastalık aköz üretimini azaltır.

Romatizmal hastalıklar (romatoit artrit ve diğerleri) sjogren sendromu diyabet tiroid hastalığı, sistemik lupus ve polimiyozit üzere hastalıklar aköz üretimini azaltır.

*Vücuttan sıvı kaybına neden olan beslenme nizamı aköz’ ü azaltır. Kafein, alkol, çok çay, sigara, kola ve gazlı içecekler, cips gibi…

*Aköz kaybı: Aköz ‘ü beğenilen belli mühlet tutmak gerekir. Meibomian bezinin ağzı yağ tortusu ile tıkalı ise yağ aköz’ le buluşmaz, akıp masraf yahut çabucak buharlaşıp uçar masraf.

Farkında mısınız, daima aköz azalmasına bağlı yoğunluk artmasını anlatıyoruz. Yoğunluk azalması, yani gözyaşının bol olması gözyaşı kesesinin tıkanıklığında kelam hususudur, gözyaşı fakat kanaldan değil kapaklardan dışarı akarak gözü terk eder.

Gözyaşı gözü terk etmezse enfeksiyon gelişir. Duran suyun kirlenmesi üzere düşünebilirsiniz ve göze tekrar ziyanlıdır.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/gozyasinin-osmolaritesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu