Ağız Sağlığı

Gülmek Herkesin Hakkı!

İSTANBUL (DHA) -BAĞCILAR Belediyesi ile Avicenna Sıhhat Platformu’nun beraber düzenlediği “Gülmek Herkesin Hakkı” projesi kapsamında Bağcılarlı engelli kursiyerler ile yakınlarına ağız ve diş sağlığı taraması yapıldı

Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Prof. Dr. Türksel Çoruh Dülgergil, engelli kişilerin belli bir koordinasyon sırayla ağız taraması, flor jel/vernik programı ve ağız hijyen eğitimi basamakları ile alakalı programlı bilgi verdi. Diş bakımında ilgi edilmesi gereken noktaları paylaşan Prof. Dr. Dülgergil, ağız sağlığı kötü hallu çocukların tedavilerinin yapılması amacıyla ideal hekimlere yönlendirileceğini belirtti. Tarama kartlarının çıkartılması adına velilere bilgi verileceğini de ifade eden Prof. Dr. Dülgergil, “Projenin amacı, toplumda engelli çocuklar farkındalığı oluşturmak. Onların erken yaştan itibaren genel sıhhat yönünden da korunması hedefiyle bu çalışmayı yapıyoruz” diye konuştu.

Dülgergil, projeye gönüllü olarak katılan Marmara Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Medipol Üniversitesi diş doktorluğu fakültesi öğrencilerine, Bireylere Yönelik Ağız ve Diş Sağlığını Koruma ve Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları Etkinliği ile alakalı ayrıntılı bilgi verdi.Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri de, 4 diş hekiminin denetim ve gözetiminde engelli kursiyerlerin ağızdaki çürük, kayıp diş, dolgu gibi hal belirleme hedefli ağız taraması yaptı..

ENGELLİ KURSİYERLERE HİJYEN BİLGİSİ VERİLİYOR

Etkinlik kapsamında ilaveten bireylere yönelik oral hijyene gerektiğince yardımcı olan ve dişlerin çürüklere karşı daha sağlam olmasını sağlayıp, diş yüzeyindeki mineral yenilenmesine yardımcı olan “Flor Vernik / Flor Jel Uygulaması” adlı koruyucu diş doktorluğu programı gerçekleştirildi. Böylece engelli kişilerin, fiziksel/zihinsel engel hallarından dolayı ağız hijyenini yeterli düzeyde sağlayamaması sebebiyle koruyucu diş doktorluğu manasında ek program gerçekleştiriliyor..

AĞIZ VE DİŞ BAKIM SETİ HEDİYE EDİLDİ

Proje kapsamında kursiyerlerin, algı standardına ideal olacak şekilde, asli ağız hijyeni sağlanıyor, ağız ve diş sağlığının korunmasına yönelik bilgilendirme çalışması yapılıyor. Model çenelerde diş fırçalamanın da anlatıldığı aktivitede tekrar diş ipi tüketiminin ehemmiyetine ilgi çekiliyor. Ağız ve diş sağlığıyla alakalı engelli bireye ve veliye bilgi verilirken, her kursiyere ortamında 1 diş fırçası ile 1 diş macununun olduğu ağız ve diş bakım seti armağan edildi.

“ENGELLİ KURSİYERLERİMİZİN SAĞLIĞINA ÖNEM VERİYORUZ”

Bağcılar’da engellilerin yaşamını basitleştirmek amacıyla mühim projeleri hizmete sunduklarını bildiren Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, bu anlamda hizmete sundukları “Gülmek Herkesin Hakkı Projesi’nin de ehemmiyetine ilgi çekti. Çağırıcı, “Diş çürükleri insan yaşamını olumsuz etkiliyor. Genel sağlığımızı da tehdit ediyor. Bu sebeple sıhhatlarına her vakit ehemmiyet sunduğumuz engelli kursiyerlerimiz ile yakınlarına ağız ve diş sağlığı yapıyoruz. Bu anlamda projeye katkı yayınlayan Avicenna Sıhhat Platformu ile üniversitelerimize teşekkür ediyorum” dendi.

İlgili Makaleler

70 Yorum

Başa dön tuşu