Güzellik

Gündüz ve gece cilt bakım rutini

Gündüz cilt bakımı cildi dış etkenlerden muhafaza ile ilgili iken, gece cilt bakımı cildi yenileme ve onarma ile ilgilidir. Ve bunu rutin haline getirmemiz değerli biliyorsunuz ki hava kirliliği olsun gün içinde kullandığımız makyaj materyalleri olsun cildimizde hem kuruluğa hem akneye hem de cilt problemlerine yol açabiliyor. Bu rutini yanlışsız biçimde yapmak kıymetli.  Ürünler yanlışsız sırayla uygulanmadığında ise eserlerden alınan tesir azalmaktadır.

Gündüz ve Gece Cilt Bakım Rutini Basamakları

1.Aşama: Temizleyici (Gündüz ve Gece)

Pak bir ciltle uyanmak için muhtaçlık olanın yatmadan evvel cildi temizlemek olduğunu düşünülebilir, lakin sabahları yüzü ılık su ve cilde uygun bir temizleyici ile temizlemek epey değerlidir. Gece rutininde ise birinci adım makyajı çıkarmaktır. Birçok makyaj markası su geçirmezdir, bu nedenle temel temizleyiciler onları büsbütün çıkarmayabilir. Makyaj paklığı için üretilmiş temizleyiciler ile makyaj çıkarılmalıdır. Makyaj temizliğinden sonra, ciltte kalan kalıntıları temizlemek cilt tipine uygun bir günlük temizleyici kullanılmalıdır.

2. Basamak: Tonik (Gündüz ve Gece)

Tonik, cildin pH düzeyini dengelemek de dahil olmak üzere cilt için birçok yararlı tesire sahiptir. Tonikler, cildi serum ve nemlendiricilerin emilimini arttırmaya hazırlamaktadır. Gece ve gündüz cilt bakım rutininde yüz temizliğinden sonra tonik kullanılmalıdır.

3. Evre: Göz Etrafı Kremi (Gündüz ve Gece)

Göz etrafındaki cilt, yüzümüzdeki en ince ve en hassas cilttir ve erken yaşlanma belirtilerini birinci gösteren bölgedir. Göz kreminin sistemli kullanımı, göz etrafındaki kimi ince çizgileri yahut kolajen kaybını önleyebilmektedir. Göz etrafı derisi ince olduğundan ve gün uzunluğu göz etrafındaki kaslar kullandığından göz kremi gece rutininde de kesinlikle kullanılmalıdır.

4. Kademe: Nemlendirici (Gündüz ve Gece)

Gündüz rutininde SPF içeren bir nemlendirici kullanmak, cilt bakım rutininin en kıymetli adımıdır. Yüksek güneş müdafaa faktörü derecesine sahip bir gündüz kremi cildi ziyanlı UV ışınlarından ve cildin yaşlanmasını hızlandıran toz ve kirlilikten korumaktadır. Yatmadan evvel ise cildi derinlemesine nemlendirmek hayli değerlidir. Gece kremleri bu ağır nemlendirici tesirlere sahip kremlerdir. Gece kremi kullanırken tesirini arttırmak isteniliyorsa merkezden dışa hakikat hafif dairesel hareketlerle cilde uygulanması önerilmektedir.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/gunduz-ve-gece-cilt-bakim-rutini/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu