Güzellik

Güneş esirgeyici yararları olan 5 besin

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken, güneş esirgeyici yararları olan 9 besin makalemizde sizlerle. Yaz aylarında, cildinizin yalnızca kavurucu güneşten muhafazaya değil, birebir vakitte dehidrasyondan kurtulmak için iç yenilenmeye de muhtaçlığı vardır. Öyleyse, cildinize hak ettiği güneş muhafazasını sağlamak için yemeniz gereken yiyeceklerden kimilerine göz atalım.

Güneş hami yararları olan 5 besin​

Yaban mersini​


Bu meyveler, cilde ziyan verebilecek hür radikallerle savaşmak için varlıklı bir güçlü antioksidan kaynağıdır. Yaban mersini ayrıyeten cildinizdeki kırışıklıkları önlemeye yardımcı olan C vitamini açısından da zengindir. Güne başlamadan bir avuç yaban mersini tüketmenizi öneririz.

Karpuz​


Yazın en sevilen meyvesi olan karpuz, cildinizin muhtaçlığı olan UV muhafazasına sahip en yeterli besinlerden biridir. Karpuzlar hem UVA hem de UVB radyasyonunu emen likopen içerir. Birkaç hafta boyunca her gün karpuz tüketmeye devam ederseniz, cildiniz doğal güneş müdafaası ile yüklenir. Yalnızca bu değil, karpuzun %92’si sudur, bu nedenle cildinizi nemli tutmak için olağanüstüdür. Birebir vakitte A, B6 ve C vitaminleri üzere cilt için sağlıklı besinlerle doludur ve bunların hepsi cildinizi muhafazada uzun bir yol kat eder.

Yeşil çay​


Bir hayvan araştırmasında, yeşil çayın UVA ışığından kaynaklanan cilt hasarını azalttığını ve kolajenin azalmasına karşı koruduğunu buldu. , bedenimizdeki cildinize sıkılık ve elastikiyet kazandırmaktan sorumlu proteindir. Ayrıyeten, yeşil çaydaki yüksek polifenol Epigallocatechin Gallate (EGCG) içeriği nedeniyle, cildinizi yenileyen ve güneşe maruz kalan tüm detoksifiye eden DNA tamirini desteklemek için şahane bir kaynak misyonu görür. Yeşil çayı UV muhafazalı şahane bir yiyecek yapan da budur.

Salatalık​


Salatalık, UV muhafazalı olağanüstü yiyeceklerdir. Cilt ve beden için yararları kelam konusu olduğunda salatalık isimsiz kahramanlardır. Salatalık ayrıyeten bedenin ciltteki ana yapısal protein olan üretmesine yardımcı olur. %96 su içerir, bu da cildi nemlendirmede son derece yararlı oldukları manasına gelir. Salatalık kabuğu, cildi sıkılaştıran silika içerir. Ayrıyeten salatalık, ciltteki güneş yanıklarını tedavi etmek ve doğal bir güneş kremi vazifesi görmek için olağanüstü olan C vitamini, kafeik asit, potasyum ve K vitamini içerir.

Domates​


Domatesler karotenoidler ve polifenoller bakımından zengindir. Biber, papaya ve karpuz üzere tüm kırmızı meyve ve sebzeler likopen içerir. Likopen, cildinize güneş muhafazası sağlamada uzun bir yol kat eder.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/gunes-koruyucu-faydalari-olan-5-besin.3380/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu