Sağlık

Güneş lekelerinden nasıl korunmalı? Nasıl güzelleştirilir?

  Yazın gelmesiyle birlikte cildinizde oluşan güneş lekeleri gözünüzü rahatsız ediyor olabilir. Birçok insan bu lekelerin tedavisi için tıbbi yollara başvursalar da doğal tahlilleri de mevcuttur. 

Güneş Lekelerinden Korunmak İçin Neler Yapmalı?

Yaz güneşi bir oburdur. Uzun mühlet maruz kalındığında kalıcı güneş lekelerine sebebiyet verebilir. Pekala oluşumunu engellemek için nasıl tedbirler almalıyız derseniz şayet çok kolay. Bilhassa 11.00-17.00 ortası güneşe çıkmamaya çalışın, öğle güneşi çok ağır ve yakıcıdır. Çıkmak zorunda kalırsanız şayet sakın ancak sakın en az 30 faktör muhafazalı güneş kremi sürmeden çıkmayın. Güneşten korunacak halde giyinmeye çalışın. Yanınıza şapka ve gözlük almayı ihmal etmeyin.

Güneş Lekelerinden Kurtulmak İçin Neler Yapmalı?

Güneş lekelerine doğan tahlil arıyorsanız yanlışsız yerdesiniz. Haydi birlikte bakalım.

Aloe Vera:

En bilinen prosedürlerden biri olan Aloe vera bitkisi içerisinde bulunan jeli direkt yüzünüze uygulayabilirsiniz, bu sayede hem güneş lekelerinden kurtulursunuz hem de ışıl ışıl bir cilde sahip olursunuz.

Elma Sirkesi:

Elma sirkesi içerisinde bulunan asit sayesinde ciltteki lekeleri temizler, meyyit hücrelerden arınmaya yardımcı olur. Akşamları pamuk yardımıyla güneş lekesi olan bölgeye direkt uygulayabilirsiniz.

Lavanta:

Pek bilinmese de lavanta güneş lekelerinde epeyce tesirli bir prosedürdür. Aktarlardan kolaylık bulabileceğiniz üzere kolaylıkla uygulamanızda mümkündür. 1 çorba kaşığı lavantayı 1 litre sıcak suda demleyip soğuttuktan sonra pamuk yardımıyla güneş lekesi olan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Yeşil Çay:

Yeşil çayı görünce şaşırdınız mı? Hazımsızlık ve şişkinliğe düzgün geldiği üzere yüzde ki lekeler için de tesirli metotlardan birisidir. Yeşil çayı 3-4 dakika demleyin, bir pamuk yardımıyla leke olan bölgelere uygulayın.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/gunes-lekelerinden-nasil-korunmali-nasil-iyilestirilir/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu