Sağlık

Güneş Yanığına Ne Güzel Gelir?

Yaz aylarının en çok aratılan hususlarından biri olan güneş yanığına ne düzgün geliyor diyorsanız yanıtını yazımızda bulabilirsiniz hanımlar!

Denizi ve güneşlenmeyi çok seviyorsunuz biliyoruz lakin güneş yanığı olmamaya dikkat edin. Başına gelenler güneş yanığının nasıl bir şey olduğunu çok âlâ bilir. Aman aman güneş yanığı olmamak için her türlü tedbiri almanızda yarar var. Tedbir almayı bir kenara bırakıp kendinizi öylece güneşe teslim ettiyseniz halinizi düşünebiliyoruz. Neyse ki güneş yanığına maruz kalanlar için birkaç tesirli metot derledik. Yaz yeni başlıyor göz atmanızda yarar var bizce! 🙂

Güneş Yanığına Ne Âlâ Gelir?

Yulaf Ezmesi

Güneş yanığı sonrasında cildiniz ziyadesiyle tahriş olur ve kurur. İşte bu noktada cildinizi yumuşatmak ismine yulaf ezmesi kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir bardak sıcak suyun içine yarım bardak yulaf ezmesi koyup soğumasını beklemek. Soğuduktan sonra güneş yanığı olan yerlerinize sürüp 3-4 dakika bekledikten sonra suyla yıkayın.

Salatalık ve Patates Karışımı

3-4 adet salatalık ile 1 adet patatesi püre haline getirin. İçerisine; 1 fincan maden suyu, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı elma sirkesini uygunca karıştırıp güneş yanıklarınıza sürün. Kalanını buzdolabında saklayabilirsiniz. Patates güneş yanığı olan kısımlarınızı yumuşatıp güzelleşme sürecine katkı sağlar.

Yoğurt

Yoğurdun içinde yanıklara yeterli gelecek birçok enzim bulunur. Yoğurdu güneş yanığınızın üzerine sürdüğünüzde kızarıklığını giderir ve yanığın sizi çok huzursuz etmesini maniler. Güneş yanığına yoğurt tedavisi uygulamak için soğuk yoğurdu cildinize sürün ve 4-5 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

İşte gördüğünüz üzere güneş yanığına bunlar yeterli geliyor. Şayet yaz aylarında güneş yanığıyla karşı karşıya kalırsanız ve doktora gidecek kadar çok önemli yanıklarınız yoksa acısını ve kızarıklığını hafifletmek ismine bunları deneyebilirsiniz hanımlar.

Sizin teklifleriniz neler? Siz hangilerini denediniz? 🙂

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/gunes-yanigina-ne-iyi-gelir.34/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu