Anne ve Çocuk

Hamilelikte açılma olduğu nasıl anlaşılır? Hamilelikte açılma hissedilir mi?

Hamilelilerde 38 ile 41. hafta ortası doğum gerçekleşebilmektedir. Doğum vakti geldikçe gebe adayların açılmayı denetim etmesi, aslında doğum korkusunu azaltmaya yardımcı olmaktadır. Denetimin anne adayın olması ve şuurlu hareket etmesi bu mevzuda epey kıymet taşır. Hamilelikte açılma olduğu nasıl anlaşılır? Hamilelikte açılma hissedilir mi?

Doğuma yaklaşan anne adayının kendinde açılma olup olmadığını denetim edebilmesi, karar verebilmesine ve münasebetiyle doğum sırasında korku azalmasına sebep olur. Ne kadar bilinçlenirseniz o kadar rahat doğum gerçekleşmektedir. Açılmanın olup olmadı kimi bayanda hissedilirken kimi bayanda hissedilmeyebilir. Tam doğum esnasında suyun gelmesi üzere belirtilerle doğumun başladığı anlaşılır. bundan evvel annenin açılmalarını denetim etmesi en hazırlıklı olmasını sağlayan süreçtir. Bunu hekiminize ya da steril eldiven takarak da yapabilirsiniz.

hamile kadın

HAMİLELİKTE AÇILMA OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Anne adaylarının ya da hekimlerin açılma olup olmadığını anlayabilmesi için birinci olarak ellerinizin pak olmasına dikkat etmelisiniz. Steril eldiven takabilir ya da dezenfektanla ellerinizdeki bakterileri büsbütün öldürebilirsiniz.

1- RAHATLA

Açılmayı denetim ederken, rahat olacağınız bir ortamda olun, rastgele bir kasılma ya da gerginliğiniz olmasın. Birtakım anne adaylarının tercihi müzik açmak oluyor. Akabinde yavaş nefes alıp verme ve bedenin sesini duymaya odaklanın. Damarlarınızdan geçen kanı bile hayal etmeye çalışın. Dinginleşin, rahatlayın…

2- KONUMA GEÇ

Anne adayı bacakları açık halde çömelmeyi denemeli. Birçok insan, bunun servikslerine erişmenin en kolay konumu olduğunu düşünür. Öbürleri, bir masada yahut diğer bir yüzeyde bir bacak yükseltilmiş olarak oturmayı yahut ayakta durmayı tercih eder. Takviyeye gereksiniminiz varsa, sizi ayakta tutacak bir yardımcı bulun.

3- İKİ PARMAK KULLAN

Rahim ağzına ulaşmanız için steril hale getirdiğiniz elinizden orta ve işaret parmağınızı vajinadan içeriye gerçek sokun. Rastgele bir iç kesik, çizik, yaralanmadan uzak durmak için tırnaklarınızın kısa olması ve epeyce yavaş hareket etmeniz değerli. Hatta zorlanıyorsanız bir kayganlaştırıcı krem ya da yağ kullanabilirsiniz.

5- AÇILMAYI DENETİM ET

Parmak uçlarınızı rahim ağzına sokmaya çalışın. Bir parmak ucunuz şayet rahim ağzına sığarsa, bir santimetre genişlemiş diyebilirsiniz. Şayet iki parmak sığarsa (asla zorlamayın) iki santimetre genişlemiş diyebiliriz. Açıklıkta ne kadar boşluk varsa, parmak ucunuzdan kaç tane sığabileceğinin hesabını etrafında yavaşça gezdirerek yapabilirsiniz. 

doğum

HAMİLELİKTE AÇILMA BAŞLADIKTAN NE KADAR SONRA DOĞUM GERÇEKLEŞİR?

Başlangıçta 0 cm olan rahim girişi, doğum hareketinin başlamasıyla 1 cm’den 10 cm’ye kadar açıklık gösterir. Rahim ağzı açıklığı 10 cm’ye ulaştığında ise artık bebeğinizin doğum için hazır olduğu anlaşılabilir. Bilhassa 10 olarak belirtilir zira bebeğin çıkması için bu açıklığın olması gerekmektedir. Gerçekleşmediği takdirde hekim tarafından desteklenerek açılabilir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2992022-hamilelikte-acilma-oldugu-nasil-anlasilir-hamilelikte-acilma-hissedilir-mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu