Anne ve Çocuk

Hamilelikte Ahududu Yaprağı Çayı – Yararları, Yan Tesirleri

Ahududu yaprağı çayı, tıbbi özellikleri ile bilinir ve uzun müddettir kullanılmaktadır. Besin unsurları, vitaminler, antioksidanlar ve alkaloidler açısından zengindir. Sıhhate birçok yararı vardır ve esasen doğum ve doğumda yardımcı olduğu bilinmektedir. Gebeyseniz, ahududu yaprağı çayı içmenin doğumu tetiklemeye yardımcı olabileceğini duymuş olabilirsiniz. Lakin bu mükemmel meyve hamilelik sırasında sahiden yararlı mı? Ahududu çayı, yararları ve yan tesirleri hakkında daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyun!

Ahududu Çayı Nedir?​

Ahududu çayı, antioksidan özellikleri ve vitaminleri ile serinletici ve ferahlatıcı bir içecektir. Ahududu çayının iki çeşidi vardır – Ahududu meyve çayı ve Ahududu yaprağı çayı. Ahududu meyve çayı, taze Ahududu meyve suyu, çay, limon suyu ve şeker şurubu ile yapılır ve buzla servis edilir. Öte yandan, ahududu yaprağı çayının tadı acıdır ve çiçek aromasına sahiptir. Her iki çeşidin de kendine nazaran yararları vardır. Ahududu meyve çayı gerekli besinler, mineraller ile yüklü ve çeşitli sıhhat faydaları olsa da, Ahududu yaprağı çayı kolay ve doğuma yardımcı olur.

Hamilelikte Ahududu Yaprağı Çayı İçmenin Faydaları​

Ahududu yaprağı çayı, hamilelik sırasında hayli yararlıdır.

 1. Doğuma Yardımcı Olur
  Doğumu daha az ağrılı ve doğumu kolaylaştıran fragrine ismi verilen bir alkaloid içerir.
 2. Düşük Yapma Bahtını Düşürür
  Ahududu yaprağı çayı içmek, düşük ve doğum sonrası kanamayı önleyen rahim kaslarını güçlendirir.
 3. Cilt İçin Uygundur
  Çay, bayanlarda yaygın kızarıklık ve cilt problemleri mümkünlüğünü azaltan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.
 4. Emzirmeye Yardımcı Olur
  Besin açısından güçlü içecek , yüksek demir düzeyleri nedeniyle doğum sonrası anne sütünü artırır.

Hamilelikte Ahududu Yaprağı Çayı İçmeye Ne Vakit Başlayabilirsiniz?​

Hamile bayanlar Ahududu yaprağı çayına lakin hamilelikte 32. hafta geçtikten sonra başlamalıdır. Bu, bedenin doğum ve doğum sırasında gerekli olan tüm varlıklı besinleri ve vitaminleri almasına müsaade verecektir. Lakin bu çayı gebeliğin 32. haftasına gelmeden içmenin düşüğe neden olabileceğine inanıldığından, kelam konusu haftadan evvel içmeye başlamamaya itina gösterilmelidir.

Hamileyken Ne Kadar Ahududu Çayı İçebilirsiniz?​

Gebeliğin 32. haftasında birinci olarak bir fincan ahududu yaprağı çayı ile başlayabilir ve doğuma girene kadar bardak sayısını kademeli olarak günde 3’e kadar artırabilirsiniz. Lakin hamilelikte ahududu yaprağı çayı tüketimi konusunda evvel hekiminize danışmalısınız. Ahududu yaprağı çayı yahut genel olarak tükettiğiniz rastgele bir içecek yahut besin unsuru doktora danışılarak tüketilmelidir.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/hamilelikte-ahududu-yapragi-cayi-faydalari-yan-etkileri.3456/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu