Anne ve Çocuk

Hamilelikte ayak neden şişer? Hamilelikte ayak şişmesini önlemek için ne yapılmalı?

Hamilelik sürecinde bayanların ayaklarının şişmesi hayli sık görünen bir durumdur. Bebeğin anne karnına yerleşip gelişimine devam etmesiyle, annenin bedeninde da gözle görülür değişimler meydana gelir. Uzmanlar anne adaylarının ayaklarındaki şişmeyle ilgili açıkladı: Hamilelikte ayak neden şişer? Hamilelikte ayak şişmesi için ne yapılmalı?

Gebelikte ayakların şişmesi sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğunu belirten uzmanlar, gebelik ilerledikçe bedende birtakım değişikliklerle birlikte sorunlara de sebep olduğunu belirtti. Bunlardan en besbelli halde görülen ve gebelerin %75’inin yaşadığı ayak şişmesi (ödem), hücreler ortasındaki sıvının artmasından oluşur.  Şişmiş olan ayak ve ayak bilekleri, dokunulduğunda o bölgede hamura benzeri bir durum kelam bahsidir. Parmak izi çıkar ve parmağın değdiği yer inerken, bir kaç saniye sonra yeri tekrar dolar. Uzmanlar, bu durumun daha çok daima ayakta olan bayanlarda görüldüğünü belirtti.

hamilelikte ayak şişmesi

HAMİLELİKTE AYAK NEDEN ŞİŞER?

Uzmanlar hamilelikte ayak ve ayak bileklerinin şişmesinin olağan olduğunu belirtse de aslında yatan sebebi de açıkladı. Gebelik ilerledikçe, büyüyen rahim, bacaklardan, kalbe geri dönen kana mahzur olur. Bu durumda, kan, bacaklarda göllenir ve bacak toplardamarlarında göllenen kan, damar dışına kaçarak, ayak ve bileklerde şişmeye sebep olur.

hamilelikte ayak şişmesi

Daha çok beslenmeyle alakalı bir sorun olduğunda ortaya çıkan ödem sorunu, sistemsiz ya da yetersiz beslenme sonucu; protein eksikliğine bağlı olarak el, ayak, yüz ve genel olarak bedende şişme görülmektedir. Buna karşın şişme yani ödem rahatsızlığı birtakım tedbirler alarak geriletilebilir ya da pürüz olunabilir olduğunu açıklayan uzmanlar, tekliflerde bulundu.

hamilelikte ayak şişmesi

HAMİLELİKTE AYAK ŞİŞMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN EN YAPILMALI?

Ayak ve ayak bileklerinde şişme olan gebe bayanlar, aşağıda uzmanların onayından geçen hususları hayatında uygulayarak sorunu engelleyebilir yahut azaltabilmektedir.

  • Fazla ayakta kalmayın.
  • Ayak ve bilete şişlik varsa bacak bacak üstüne atmayın.
  • Sıcak ve nemli havalarda dışarıya çıkmaktan kaçının.
  • Rahat ayakkabılar ve gebeler için geliştirilen takviye çoraplarını kullanmaya çalışın.
  • Düzenli olarak ayak masajı, şiş olan bölgelere soğuk kompleksler uygulayın.
  • Şiş olan ayakları yüksekte tutmaya çalışın.
  • Egzersiz şişme sorununun önüne geçmede epey tesirli bir prosedürdür. Günlük rutinler belirleyerek spor yapmaya çalışın.
  • Her gün en az iki litre sıvı tüketmeye çalışın.
  • Tuzlu yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
  • Eğer şişlik sorunu geçmiyor ve sizi çok rahatsız ediyorsa bir doktora başvurun.

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2990726-hamilelikte-ayak-neden-siser-hamilelikte-ayak-sismesini-onlemek-icin-ne-yapilmali

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu