Anne ve Çocuk

Hamilelikte çay ve kahve tüketimi ne kadar olmalıdır? Hamilelikte çay kahve tüketilir mi?

Çay kahve bir çok insan için vazgeçilmez bir keyiftir. Kimi vakit zinde kalmak için, kimi vakitse arkadaşlarımızla geçirdiğimiz beğenilen sohbete mazeret olarak gösterilir. Hamilelikte yenilen ve içilen her şeyi his durumu dahi anne karnındaki bebeği etkilemektedir. Uzmanlar gebelerin kahve tüketimi hakkında açıklamalarda bulundu. Hamilelikte çay, kahve tüketilir mi? Hamilelikte çay ve kahve tüketimi ne kadar olmalı?

Ortamlardaki en sadık dostlardan biri olan kahve ve çay, içerdiği kafein sebebiyle hem yeterli özellikler bulundururken, hem de berbat özellikleri de peşinden sürüklemektedir. Her insan bünyesinde tek tip beslenme ve çok kullanım sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bilhassa anne adayları için, kafein sorunu başlarda soru işareti olarak yerini alıyor. Hem kahvede bulunan kafein, hem de çayda bulunan kafeinle ilgili açıklama yapan uzmanlar, hamilelikte alınan çok kafeinin doğurduğu önemli ziyanlar, bebeğiniz için geri dönülmesi güç sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun önüne geçilmesi için uzmanlar uyardı; “Aşırı kahve tüketimi düşüğe dahi sebebiyet verebilir!”

hamilelikte çay kahve tüketimi

KAFEİN BEBEĞE GEÇİYOR

Kafein, tabiatta en az 63 bitkinin tohumlarında ve yapraklarında bulunan bir husustur. Çabucak çabucak herkesin çay kahve, öbür içeceklerle de tüketebildiği bir husustur. Hamilelik devrindeki anne adayları, bunu ister kahveyle, ister çayla olsun, ister öbür yiyeceklerden olsun alınımı sağladığını belirten uzmanlar, bu durumda kordon bağıyla alınan kafein plasenta aracılığıyla bebeğe de geçtiğini tabir etti. Anne adayının sahip olduğu kafein yıkımını sağlayan metabolizma, bebek ve plasentasında bulunmamaktadır. Bu yüzden de yıkımı sağlanamayan kafein, bebekte daha yüksek seviyelerde bulunabilmektedir. 

hamilelikte çay kahve tüketimi

HAMİLELİKTE ÇAY KAHVE TÜKETİLİR Mİ? TÜKETİLİRSE NE OLUR?

Uzun mühlet kafein alan anne adaylarının bebeklerinde gelişimsel gerileme olduğu saptanmıştır. Husus ile ilgili bilimsel araştırmalar sonucunda günde 200 mg kafein alındığında bebek kilosundaki azalma 60-70 gr olmaktadır.  Aynı araştırmada gebelik öncesi günde 300 mg kafein alan; lakin gebelik sürecinde bu ölçüsü günde 50 mg a düşüren anne adayları ile kafein ölçüsü alımını 300 mg de devam ettiren anne adaylarının bebeklerinin de tartıları karşılaştırılmıştır. Kafein alımını azaltmayan anne adaylarının bebeklerinin tartılarında 160 gr. azalma saptanmıştır. Yani kafein alınan çay ve kahve üzere içecekler bebeğin gelişimsel istikametinin olumsuz olarak etkilemektedir.

hamilelikte çay kahve tüketimi

HAMİLELİKTE ÇAY VE KAHVE TÜKETİMİ NE KADAR OLMALIDIR?

Uzmanlar gebelerin olabildiğince kafein içeren içeceklerden uzak durmasını önerse de tekrar de çay için tolere ettikleri ölçü günde 200 mg’ı geçmeyecek kafein seviyesidir. Bu da bardakta açık bir dem ile en fazla 3 bardak etmektedir. Türk kahvesi de kafein içerdiği için yan tesirler bakımından hudutlu tüketmek gereklidir. Hamile olmayanlarda günlük kafein 300mg’ı geçmemelidir. Hamile bayanlarda 200 mg’ı geçmemelidir. Bir fincan Türk kahvesi 60 mg kafein içermektedir. Gebelik sırasında çok fazla alışmamak kaydı ile günde 1 fincan kahve tüketilebilir. 

hamilelikte çay kahve tüketimi

KAHVE VE ÇAY ÇEŞİTLERİNDEKİ KAFEİN ÖLÇÜLERİ

KAHVE ÇEŞİDİKAFEİN ÖLÇÜSÜ
1 fincan Filtre kahve135-200 mg
1 fincan Espresso100 mg
1 fincan Cappuccino100 mg
1 fincan Türk kahvesi57 mg
150 cc Hazır kahve57 mg
150 cc Kafeinsiz kahve5 mg
175 cc Demleme çay20 – 110 mg
330 cc Buzlu çay70 mg
200 cc Hazır çay30 mg
1 kutu Kola30 – 56 mg
1 kutu Diyet kola38 – 45 mg
1 kutu Meşrubat50 mg civarı
1 kutu Meyveli gazoz0 mg
1 kutu Güç içeceği80 mg
50 gram Çikolata50 mg
100 gr Sütlü çikolata20 mg
  

 

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2988653-hamilelikte-cay-ve-kahve-tuketimi-ne-kadar-olmalidir-hamilelikte-cay-kahve-tuketilir-mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu