Beslenme

Hamilelikte doğru beslenme neden önemli?

HAMİLELİKTE DOĞRU VE DENGELİ BESLENME!

Uzmanlar, her sene doğan 1 milyon bebekten 8’inin kalp rahatsızlığı ile dünyaya yaklaştığını belirtiyor. Bebeklerinin sıhhatli bir kalple dünyaya gelmesi amacıyla anne adaylarının ilgi etmesi gereken çoğu neden var. Bunlardan biri de hamilelikte doğru ve dengeli beslenme. Bebeğin organlarının sıhhatli bir şekilde gelişmesi amacıyla anne adayının hamilelik sürecinde lüzumlu vitamin ve mineral kaynaklarını alması gerekiyor..

HEM KALP HEM DE KEMİK GELİŞİMİ İÇİN HER GÜN BİR KASE YOĞURT!

Doğumsal kalp hastalıkları, anne karnındaki bebeğin organlarının gelişimi esnasında meydana çıkan bir durumdur. Anne adayının tükettiği her besin, bebeğin büyümesini ve zihinsel gelişimini etkiler. Kısacası başta kalp olmak üzere bebeğin organlarının gelişmesinde anne adayının dengeli beslenmesiyle ilgilidir. Bu süreçte anne adayının kalsiyum, demir ve potasyum yönünden varlıklı beslenmesi pek çok sıhhat sorununu önler. Her gün tüketilen 1 kase yoğurt, kalsiyum desteği ile bebeğin hem kemiklerinin gelişmesini sağlar hem de kalp sağlığını destekler. Kabızlık sorunu yapmaması amacıyla de yoğurt amacıylae 1 tatlı kaşığı hakiki zeytinyağı eklenebilir..

BİR BARDAK ŞALGAM İLE FOLİK ASİT DESTEĞİ

Bebeğin gelişmesi ve nötrol tüplerin kapanması amacıyla folik asit gerektiğince mühimdir. Genellikle anne adayları gebelik evveli doktorunun yönlendirmesi ile folik asit alımına başlar. Bu süreçte folik asitten varlıklı gıdalar de tüketilebilir. En iyi folik asit kaynağı besin, kuru baklagillerdir. Genellikle hamileliğin ikinci trimester sürecinde haftada 2 defa tüketilen nohut, kalp gelişimi amacıyla de destekleyicidir. Hem de portakal, şalgam, marul, pancar, yeşil yapraklı sebzeler de anne adayının folik asit depolarının doldurulmasına katkı sağlar.

HAVUÇ VE KURU KAYISI HAMİLELİK BESLENME PLANINDA OLMALI

Anne karnından itibaren bebeklerin maruz kaldığı kötü beslenme alışkanlıklarının; çocuğunuzun gelecekte karşılaşabileceği şişmanlık, kolesterol ve yüksek tansiyonla birlikte kalp hastalıkları gibi halleri daha erken yaşlara çekebileceğini unutmayın. Bunun amacıyla sıhhatli beslenmeye ehemmiyet verin. Potasyum yönünden varlıklı olan kuru kayısı ve havuç da hamilelik beslenme planında yer alması gereken olmazsa olmaz gıdalardendir. Günde 4 adet kuru kayısı ve 1-2 adet orta boy çiğ havuç tüketmek, anne karnında çocuğun başta kalp olmak üzere organ gelişim sağlığını destekleyecektir..

SUSAM İLE DEMİR DEPOLARI DOLACAK!

Anne adaylarının bu süreçte bilhassa proteinden varlıklı gıdaları kesinlikle tüketmeleri gerekir. Her gün 1 öğün et ya da balık kullanımı aynı vakitte demir içeriğini çoğaltır ve kalp gibi başka organların da sıhhatli gelişmesini sağlar. Demirin bilhassa C vitamini ile birlikte alınması çok mühimdir. Bağlanmasının kolaylaşması amacıyla anne adayları etin üstüne limon sıkarak ya da az yağlı bir mevsim salatasıyla tüketebilirler. Anne adayları haftada 2 defa simit de tüketebilirler. Burada asıl kaynak susamlardır. Susam, beyin-sinir hücrelerinin gelişimi ve kalp amacıyla etkili gıdalar arasındadır. Aynı vakit da demir içeriği de yüksektir. Fakat haftanın belirli günleri ya da her gün tüketilecekse de az miktarda tüketilmesi kilo denetimi yönünden mühim olduğunu unutmamak gerekir..

SAĞLIKLI BİR HAMİLELİK SÜRECİ İÇİN…

-Her gün 2 litre su amacıyla.
-Bitki çaylarını tüketmeyin.
-Günlük protein ve mineral alımınıza ilgi edin.
-Spor aktiviteleri amacıyla kesinlikle hekiminize danışın.
-Kafein alımını sınırlayın.
-Ev dışında sebze ve meyve kullanımınden kaçının.
-İyi temizlenmiş sebze, balık ve meyve kullanımına özen gösterin.
-Hamilelikte sigara ve alkolden uzak durun.
-Fast-food tipi beslenmeyin..


İlgili Makaleler

15 Yorum

  1. Merhaba herkese paylaşım süper ötesi çok güzel, twitter da paylaştım

Başa dön tuşu