Anne ve Çocuk

Hamilelikte gaz sancısı neden olur? Hamilelikte gaz nasıl çıkarılır? Hamilelikte gaz sancısı

Hamilelikte gaz sancısı anne adaylarının en sık yaşadığı sorunlardan biridir. Yeni bir canlının bedende oluşuma başlaması münasebetiyle da gaz oluşumu epey olağandır. Anne adaylarının günlük hayatını dahi etkileyen bu sorun. Çoklukla gaz sorunu kendi kendine geçse de sizi rahatlatacak teklifleri uzmanlardan öğrendik. Hamilelikte gaz sancısı neden olur? Hamilelikte gaz nasıl çıkarılır?

Hamilelikte en yaygın görülen semptomlardan birisi de gaz sancısıdır. Hazımsızlık yada şişkinlik olarak da söz edilir. Bağırsak yolu ile atılan gaz süreksiz şişkinlik hali verir. Bilhassa hamileliğin birinci üç ayında bedende değerli değişiklikler meydana gelir ve beden adaptasyon sürecine girer. Salgılanan hormonlar, bağırsakların gevşemesi ve sindirim sisteminin yavaşlamasına sebep olmaktadır.

hamilelikte gaz sancısı

HAMİLELİKTE GAZ SANCISI NEDEN OLUR?

Anne adayı gebede bedeninde değişiklikler meydana gelir. Anne adayının içerisinde büyüyen fetüs bilhassa birinci üç ayda bedene adapte olmaya çalışır. Anne adayı uterusu kalınlaştıran östrojen ve progesteron hormonları salgılamaya başlar. Bu hormonlar anne adayının bağırsaklarını gevşetir ve sindirim siteminin yavaşlamasına sebebiyet verir. 

hamilelikte gaz sancısı

İlk üç ay geçtiğinde ise yorgunluk ve mide bulantıları kaybolur. Anne adayı fetüse ahenk sağlamak için değişim gösterir. Rahmin genişlemesi ve fetüse uygun ortamın oluşturulması ise anne adayında bağırsak baskısına sebep olur. Bu baskı ise kabızlık, çok gaz ve gibisi şişkinlikleri meydana getirir.

hamilelikte gaz sancısı

HAMİLELİKTE GAZ NASIL ÇIKARILIR?

Uzmanlar gebe adayların gaz sorununu aşabilmeleri ismine birinci evvel beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Yanlış beslenmenin gaz sancısını olumsuz etkilediğinin altını çizilirken, gün içinde küçük öğünler yemek, spor yapmak, günde en az 3 litre su içmenin anne adayını epey fazla rahatlatacağı belirtildi.

hamilelikte beslenme

Yemek yerken çabuk etmeden sakince yenmesi, epeyce fazla çiğneme midede oluşabilecek hava kabarcıklarını önlemektedir. Bedene sık sık azar azar öğünlerin girmesi ise mideyi boş bırakmayacağı için gaz oluşumunun önüne geçer. 

hamilelikte beslenme

HAMİLELİKTE GAZ YAPAN YİYECEKLER NELERDİR?

 1. Kızarmış yemekler
 2. Aşırı yağlı yiyecekler
 3. Süt ve süt ürünleri
 4. Kepekli tahıllar
 5. Enginar, pırasa, soğan, elma, kuru meyve, bal
 6. Fasulye, lahana, brokoli, brüksel lahanası, bakla
 7. İşlenmiş gıdalar
 8. Gazlı içecekler

hamileler

HAMİLELİKTE GAZ SANCISINA NE DÜZGÜN GELİR?

 • Sabit duran ve hareket etmeden yalnızca oturan gebelerde yüksek oranda gaz olabilir. Bilhassa öğünlerden sonra kısa bir yürüyüş yapmak düzgün gelecektir. 
 • Çok dar kıyafet giymek de sindirim sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bu sebeple bol kıyafetler tercih etmek yararlı olacaktır.
 • Gaz çıkışını rahatlatmak ve sancıdan kurtulmak içinse mide, bağırsak ve karın bölgesini sıcak tutmanın kıymetli olduğunu belirtmek de yarar var. 
 • Ilık duş, gaz sancısını hafifletmekte yardımcı olur.
 • Yemek sonrası yatmak gaz oluşumunu tetikleyebilir. Bunun yerine gebeler yemek yedikten sonra oturur vaziyette bir süre kalmalı, mümkünse yürüyüş üzere hafif idmanlar yapmalıdır.

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2992582-hamilelikte-gaz-sancisi-neden-olur-hamilelikte-gaz-nasil-cikarilir-hamilelikte-gaz-sancisi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu