Kalp Sağlığı

Hamilelikte-Gebelikte Varisin Önlenmesi

Gebelikte varislerin önlenmesine yardımcı olmaya yönelik 7 ipucu:

1. Hareket etmeye devam edin – Gebeyken dolaşmak zorlaşabilir. Yorgun olabilirsiniz yahut büyüyen karnınız mani oluyor üzere görünüyor. Lakin kanı bacaklarınızdan üst pompalamak için bacak kaslarınızı hareket ettirmeniz gerekir. Yürüyüş hakkında tasalarınız varsa, gebe olduğunuzda hareket etmeye devam etmenin inançlı bir yolu olup olmadığını öğrenmek için doğum uzmanınızla konuşun.

2. Kilonuzu izleyin – Gebeyken ağır iştahınız olabilir, lakin kilo artışı damarlarınız üzerinde daha fazla baskı oluşturur. Olağan ki, kilo alımı bekleniyor, fakat çok süratli bir biçimde kazanmaktan kaçınmalısınız. Doğum uzmanınız tabip ziyaretleri ortasında ne kadar kilo almanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

3. Bacakları boşaltma – Gün boyunca bacaklarınızı kalbinizden daha yükseğe kaldırın. Yataktayken, dinlenirken kanın boşalmasına yardımcı olmak için ayaklarınızın altına bir yastık koyun. Gün boyunca ayakta çok durursanız, dinlenem için vakit bulmaya çalışın, oturun ve ayaklarınızı üst kaldırın.

4. Varis çorapları – Takviye külotlu çorap yahut uyluk yüksek kompresyon çorapları bacaklarınızın dışına baskı uygulayarak çalışır. Bu, damarlar içindeki basınca karşı koymaya yardımcı olur ve şişmeyi ve şişmeyi önler. Onları sabah giyebilirsiniz, lakin her gece yatarken çıkarmalısınız.

5. Yüksek topuklardan kaçının – Yüksek topuklu ayakkabılar bacak kaslarının çalışmasını önler ve bu da kanın damarlarda birikmesini sağlar. Yüksek topuklu ayakkabı giymeniz gerekiyorsa, özel günler için saklayın ve her gün daha düz ayakkabılar giymeye çalışın.

6. Bacaklarınızı katlamaktan kaçının – Bacaklarınızı çaprazlamak damar içindeki kan basıncını arttırır.

7. Sol tarafınıza yatın – Sol tarafınızda uyumak karnınızdaki damarlar üzerindeki baskıyı hafifletebilir ve uyurken bacak damarlarınızın boşalmasına yardımcı olabilir.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/hamilelikte-gebelikte-varisin-onlenmesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu