Anne ve Çocuk

Hamilelikte hangi kanamalar tehlikelidir? Hamilelikte kanama nasıl durdurulur?

Hamilelik devrinde anne adaylarında son derece endişe ve tasa veren bir durum olan kanamalar, birtakım sıhhat sıkıntıların habercisi olmakla bir arada bebeğin vefatına bile sebep olabilmektedir. Pekala hamilelikte kanama neden olur? Hamilelikte görülen hangi kanamalar tehlikelidir? Hamilelikte kanama nasıl durdurulur? Hamilelikte kanamalar düşüğe neden olur mu? Orta kanama hamilelikte görülür mü? İşte yanıtı…

Vücudumuzdaki adet kanamasının dışında görülen her kanama sıhhat açısından değerli bir sorunu teşkil etmektedir. Ekseriyetle bağlantı sonrasında, adet kanaması bittikten sonra lekelenmede, doğum yaptıktan sonra ve hamileliğin birinci trimesterında yani birinci ayında hafif ölçüde bile olsa kanamalar görülebilir. Bu kanamalar hafif seviyede leke halinde geldiğinde olağan olarak karşılanır iken uzun vadeli kanama halinde görülmesi ezalıdır ve kesinlikle uzman denetiminde olması gereken bir durumdur. Hamilelik devrindeki anne adaylarının birçoğu bebeklerini düşürme dehşetinde bağlı olarak kanama sorunundan dolayı doktora gitmektedir. Hamilelikte görülen kanamaların bir kısmı tehlikeli olarak nitelendirilirken bir kısmı kimi durumların habercisi olabilmektedir. Hamilelik sürecinde yaşanan kanamalar hakkındaMedicalPark Bayan Hastalıkları ve Doğum OP. DR. Meriç Davet Ağır merak edilenleri Yasemin.com’a anlattı. 

HAMİLELİKTE BU KANAMALARA DİKKAT! HAMİLELİKTE HANGİ KANAMALAR TEHLİKELİ, HANGİLERİ OLAĞAN?

Özellikle de hamileliğin birinci üç ayında görülen durumlardan birisi de kanamalardır. Başlangıçta hafif lekelenme, orta ara yahut devamlı, ağrısız ya da ağrılı olmak üzere farklı biçimlerde görülebilen kanamalar, anne adayları için son derece korkutucu bir durumdur. Erken hamilelik devrinde görülen bu kanamalarda birinci meydana gelen kanama birçok vakit kırmızı nokta olarak karşımıza çıkar. Akabinde kahverengi akıntı halinde kendini seyreden bu durumda kan rahimden vajinanın içine boşalır iken mikroplar değişime uğrar, sindirilir ve kahverengileşir. Çamaşırda kahverengi leke biçiminde gördüğümüz şey aslında kanın kurumuş halidir. 

hamilelikte ağrılı ve ağrısız kanama

Hamilelikte kanama görüldüğünde akıllara birinci gelen şeyden birisi ya düşük ya da dış gebeliğe bağlı gerçekleşen düşüklerdir. Hamileliğin son devirlerine yanlışsız oluşan kanamalar plasentaya bağlı görülen sorunlarla ortaya çıkar. Plasenta praevia denilen durum kanamanın ağrısız olması ile görülürken plasentanın erken ayrılmasında ağrılı bir kanama olunur. 

hamile

Hamilelikte münasebet sonrasında görülen kanamalarda akla rahim ağzı kanserini getirebilir. Ayrıyeten düşük ya da erken doğum üzere durumların da habercisi olabileceği unutulmamalıdır.

HAMİLELİKTE KANAMA DÜŞÜĞE NEDEN OLUR MU? HAMİLELİKTE DÜŞÜK NASIL ANLAŞILIR?

Çoğu vakit ağrısız kanamaların sonucunda görülen düşükte ağrı görülürse kesim halinde dokular bedenden uzaklaştırılır. Ağır ölçüde bir kanama ile kendini gösteren düşük hamileliğin 12.-20. haftası aralığında iken rahim ağzı yetmezliğinden ötürü kanamalı görülebilir. Hamilelik devrinde anne adaylarında görülebilecek kimi komplikasyonlar da düşüğün belirtilerinden sayılmaktadır. Anne adaylarında en sık tekrarlanan düşük belirtileri şu biçimdedir:

 • Kanamalar en değerli düşük belirtisidir (kahverengi ya da  parlak kırmızı)
 • Vajinal akıntı ve lekelenmeler (pembemsi-kırmızı mukus)
 • Karın tarafında görülen ağrılar
 • Ateş ve halsizlik
 • Bulantı ve kusma,
 • Sırt ağrısı
  hamilelikte kanama nedenleri

HAMİLELİĞİN BİRİNCİ HAFTALARINDA KANAMA NEDEN OLUR?

 • Döllenme sonucunda ortaya çıkan kimi sorunlar veya plasentada olağandışı hücrelerin kendini göstermesi ile oluşan mol gebelikte kanama ve ağrının görülmesi,
 • Dış gebelikte kanamanın haricinde karnın bir bölgesinde ağrıya rastlama ve mide bulanması,
 • Cinsel yolla yahut vajinal enfeksiyonların geçirilmesi,
 • İdrar yolu enfeksiyonunun hamilelikte kanamayı tetiklemesi,
 • Bebeğin eşi yani plasenta doğum kanalını tıkadığında parlak kırmızı renkte ağrısız kanamalar görülebilir ve bu durum tehlikelidir.
 • Hamileliğin 20. Haftasından sonra ve 37.haftasından evvelki kanamalar erken doğumun işaretidir.

HAMİLELİKTE ORTA KANAMA NEDİR?

Regl devri haricinde meydana gelen kanamalar, tıp literatüründe orta kanama olarak isimlendirilmektedir. Hamilelikte görülen kanamalardan ister ağır ölçüde olanı olsun ister az ölçüde olanı, hiçbiri orta kanama değildir. Ortada görülen kanamalara örnek vermek gerekirse bunlar yumurtlama kanaması, rahim ağzı, rahim içi kanser kanamaları olabilir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2923259-hamilelikte-hangi-kanamalar-tehlikelidir-hamilelikte-kanama-nasil-durdurulur

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu