Anne ve Çocuk

Hamilelikte kırmızı et tüketilir mi? Gebeler az pişmiş et yiyebilir mi? Eti nasıl pişirmeli?

İçerdiği varlıklı besin ögeleri sebebiyle et , sağlıklı ve istikrarlı beslenme diyetlerinde vazgeçilmez bir konumda yer alıyor. Hamilelikte bir can daha taşıyan anneler için çok daha kıymetli bir besin olduğunu açıklayan uzmanlar, hamilelikte kırmızı et tüketimine dair bilinmesi gerekenleri açıkladı. Hamilelikte kırmızı et tüketilir mi? Gebeler çiğ ya da az pişmiş et yiyebilir mi?

Sorunsuz bir hamilelik devri için bakımından beslenmesine kadar her hususta gerekli hassasiyeti göstermesi gereken anne adayları, bilhassa de beslenmede tüketecekleri besinlere çok dikkat etmelidir. Bilinçsizce yapılan yanlış besin seçimi, anne adayı ve bebek üzerinde olumsuz tepkilere sebep olarak kimi problemleri beraberinde getirebilir. Beden için alınması gereken protein ve demir bedellerini çarçabuk alabileceğiniz et eserleri diye nitelendirdiğimiz; kırmızı et, kümes hayvanları ve balıklar sağlıklı bir beden için büyük bir ehemmiyet taşımaktadır.

hamilelikte et tüketimi

HAMİLELİKTE KIRMIZI ET TÜKETİLİR Mİ?

Hayvansal eserlerin sıhhate faydası olduğu kadar fazlasının da ziyanı bulunmaktadır. Kelam konusu hamilelikte ise daha dikkatli yaklaşmak gerekmektedir. Kırmızı et besin bedeli çok yüksek ve epey güçlü olmasıyla birlikte  yüksek yağ oranına da sahiptir. Bu yüzden gebeler kırmızı et tüketirken, en yararlı olunan eti tercih etmesi gerekir. Gebeler açısından dana eti bu mevzuda biçilmiş kaftan olduğunu belirten uzmanlar, kuzu ve koyun üzere hayvanların etleri dana etine nazaran daha ağır ve yağlı olduğunu belirtti. Gebelerin ayrıyeten en fazla tüketmesi gereken et ölçüsünün haftada 2 ya da 4 gün olduğu altı çizilirken, onun da 100 – 200 gram ortasında olması gerektiği açıklandı.

et pişirme

HAMİLELER ÇİĞ YA DA  AZ PİŞMİŞ ET YİYEBİLİR Mİ?

Hamilelikte aşerme durumunda olan anne adaylarının bilhassa uzmanlara giderek sordukları “Çiğ ya da çok az pişmiş et yiyebilir miyim?” sorusuna karşılık geldi. Etin pişme biçimi ile ilgili uzmanların üzerine basa basa söylediği çiğ yahut az pişmiş et, gebe bayanlarda toksoplazma ve salmonellaya neden olduğu açıklanırken, bir çeşit besin zehirlenmesi hadisesi olarak karşımıza çıktığı belirtildi. Salmonella ile kedinin dışkısında taşıdığı parazit sebebiyle, çiğ et ve gereğince yıkanmamış sebzelerde görülen Toksoplazma hamilelik devrinde enfeksiyona, erken yahut vefat doğuma yol açabileceği açıklandı. 

Hamilelikte kırmızı etin faydaları

HAMİLELİKTE KIRMIZI ETİN YARARLARI NELER?

  • Farklı besinlerden alabileceğiniz demirin daha kolay sindirilmesine yardımcı olacaktır.
  •  B kümesi vitamini bakımından faydalıdır.
  • Kansızlığın önüne geçerek kan yapan özelliğe sahiptir.
  • Çinko, demir ve protein bakımından tesirlidir.
  • Büyüme gelişme de çok kıymetli rol sahibidir.
  • B6 ve B12 vitaminleri içerir.

hamilelikte et tüketimi

HAMİLELİKTE KIRMIZI ET NASIL PİŞİRLMELİ?

Dana eti yemek için uğrayacağınız kasapta etin hudutlu olmamasına ve yağ içermemesine dikkat edin. Eti pişirmeye başlamadan evvel yağlı bölgelerin temizlendiğinden emin olun. Izgara, güveç ve kavurma üzere pişirme tekniklerini uygulamalı bu esnada yağda pişirmemeye dikkat etmelisin. Ocağın altı yüksek ısıda açılıyken pişirmeyin yoksa etin dışı yanabilir. Çiğ ya da az pişmiş olmamasına dikkat edin. Çiğ et cinsine giren sucuk, pastırma, salam ve etli çiğ köfteden mümkün olduğunca uzak durun.

Hamileler kurban eti yiyebilir mi

HAMİLELER KURBAN ETİ YİYEBİLİR Mİ?

Et tüketiminin arttığı Kurban Bayramında, anne adaylarının sağlıklı beslenmeleri için kimi kriterlere dikkat etmeleri gerekir. Bayramda çoğunlukla tercih edilen kırmızı etin tüketiminde çoka kaçmamakta yarar vardır. Tüketilecek olan kurban etinde de hayvanın sağlıklı olması, hakikat pişirilmesi ve saklanması epeyce kıymetlidir. Kurban etini en az 1 gün boyunca bekletmeden tüketmemek gerekir.

Etin pişme sırasında kahverengi tabakanın oluşmamasına dikkat etmek kıymetlidir. Lakin kahverengi renk alması folik asit ölçüsünde azalma ve proteinde kayıplara yol açmaktadır.

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2881125-hamilelikte-kirmizi-et-tuketilir-mi-hamileler-az-pismis-et-yiyebilir-mi-eti-nasil-pisirmeli

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu