Anne ve Çocuk

Hamilelikte maden suyu içilir mi? Hamilelikte günde kaç soda içilebilir?

Normalde sade sodanın insan bedene epey faydası vardır. Ancak hamilelikte anne adayları soda içmekte kararsız kalabilir. Karnında taşıdığı çocuğa ziyan gelmesinden korkan anne adayları için araştırdık. Hamilelikte maden suyu içilir mi? Hamilelikte günde kaç soda içilebilir?

Anne adayları hamileliklerinde çocuğunu kucağına almak için geri sayım yapar. Bu vakit diliminde çocuklarına ziyan verebilecek her şeyden uzak durmaya çalışır. Maden sularının ise çocuklarına ziyan verebileceğini düşünen anne adaylarına hoş bir haberimiz var!

Sade sodanın bebeğinize bile yararı var…

HAMİLELİKTE MADEN SUYU İÇİLİR Mİ?

Normal vakitlerde bedene mineral desteğinde yardımcı olan sade sodayı hamilelik boyunca da tüketebilirsiniz. Maden suları (doğal ise), gebelikte hem anne adayı için hem de anne karnında gelişmekte olan bebek için epeyce yararlıdır. Sade sodanın içerisinde epeyce yüksek magnezyum ve kalsiyum bulunur. Anne adaylarına bu süreçte destekte bulunur ve kolaylıklar sağlamaktadır. 

Dikkat!

Günümüzde bir çok maden suyu kimyasallarla karıştırılmıştır. Organik ve en organiğe yakın maden suyu markasını araştırmalı ve ona nazaran kullanmalısınız. Bu süreçte meyveli yada esans, aroma içeren sodalardan uzak durmalısınız.

HAMİLELİKTE GÜNDE KAÇ SODA İÇİLEBİLİR?

Normal bir bireyin alması gereken günlük bir bardak sade soda anne adayları içinde uygundur. Fazla alınan magnezyum ve kalsiyum oranı da farklı sorunları peşinden getirebileceğinden, günlük alımı 1 bardak olarak uzmanlar tarafından belirlenmiştir. Ayrıyeten bir bardak sütteki kalsiyum ölçüsü, bir bardak sodadaki kalsiyum oranına eşittir.

HAMİLELİKTE MADEN SUYUNUN YARARLARI NELERDİR?

  • Maden suyu hamilelikte diş çürümesini önler, dişleri güçlendirir.
  • Maden suyu hamilelik kramplarına âlâ gelir ve anne adayını rahatlatır.
  • Hamileliğin ileri devirlerinde hazımsızlık ve kabızlık sorunlarına karşı anne adayının bol bol sıvı alması gerekir. Günde içeceği bir bardak soda da anne adayının kabızlığına ve hazımsızlığına güzel gelir.
  • Bebeğe de magnezyum ve kalsiyum açısında destek olur.

Maden sularının içerdiği sodyum nedeniyle bedende şişlik yapması kelam konusu değildir. Magnezyum tarafından varlıklı olan maden suları kabızlık sorunun arttığı hamilelik devrinde de rahatlamanıza yardımcı olur. Uzmanlar hamilelik periyodunda en az 2 litre sıvı alınmasının kıymetli olduğunu belirtiyor.

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2208555-hamilelikte-maden-suyu-icilir-mi-hamilelikte-gunde-kac-soda-icilebilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu