Anne ve Çocuk

Hamilelikte seyahate çıkılır mı? Hamilelikte seyahat ne vakit tehlikeli?

Hamilelik periyodunda gezmeye ve dolaşmak için merakla hoş havaları bekleyen anne adayları, kaçıncı haftalarda seyahat yapabilecekleri merak ediyor. Uzmanlar tarafından açıklanan “hamilelikte seyahate çıkılır mı, hamilelikte seyahat ne vakit tehlikeli?” hususlarını baz aldığımız hamilelikte seyahate dair tüm ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Bir bayanın hayatının en kritik ve komplike devirlerinden biri olan hamilelik sürecinde, acısıyla tatlısıyla evlatlarını kucağına almayı bekleyen anne adayları, ortada başlarını dağıtmak isteyebiliyor. Bu durumda gezmek, dışarı çıkmak, farklı yer ve yerleri ziyaret etmek isterken, merakla bekledikleri bebeklerine bir ziyan gelmesini de istemiyorlar. Bilhassa şimdilerde havanın daha da ısınmasıyla, hamilelerinde denize ve suya girme istekleri ile tatil planlamaları yapılıyor. Tatil rotalarını belirleyen yaz hamilelerinin bu kaygı ve dertlerini kenara bırakıp, uzmanlar tarafından rehberlik edilen tekliflerle gönül rahatlığıyla tatilini gerçekleştirmek için daha fazla beklemeyin.

hamilelikte tatil

HAMİLELİKTE SEYAHATE ÇIKILIR MI?

Her şeyden evvel hekim denetimine gidilmelidir. Hekiminizin onay vermesi dahilinde tatile gidebilir ya da uzun seyahatlere çıkabilirsiniz.

Gebeliğin her periyodunda riskli ve olağandışı bir durum kelam konusu olmadığında seyahat yapılabileceğini belirten uzmanlar, bu hususta hekimlerinizin onayıyla gidilebileceğini belirtti. Hamilelikte seyahatin kaçıncı haftada olduğundan çok , konforlu bir ulaşım aracıyla gitmenizin değerli olduğu belirtildi. Bununla birlikte en rahat edebileceğiniz vakit aralığı ise 14. ve 28. haftalar ortası olduğunu açıklayan uzmanlar, bu periyotta ikinci trimester devrine girildiğini söyledi.

hamilelik

İkinci trimester periyodunda sabah bulantıları geride kalmış, uyku hali kaybolmuş, düşük yapma mümkünlüğü ortadan kalkmıştır. Bu devirde beden çocuğa karşı alışkanlık kazanır ve reaksiyon göstermekten vazgeçer. Ruhsal açıdan da alışan anne tarafından en rahat periyottur. Anne adayı bu periyotta gerek karnıyla, gerek yaptığı işlerle keyif duyar ve büyük haz alır.

hamilelikte uçak seyahati

HAMİLELİKTE SEYAHAT ARAÇLARI SEÇİMİ

• HAVAYOLU İLE SEYAHAT

Bununla birlikte seyahatin hangi araçla yapıldığı da hayli değerli bir yer tutmaktadır. Ulaşım aracı olarak birinci tercihlerin uçak olması gerektiğini belirten uzmanlar, bu hususta çalkantısı az ve konforlu olmasının altını çizdi. Uçaklarda basınç ayarı olduğu için gebe bireyler için rastgele bir tehlike barındırmaz. Fakat havayolları ekseriyetle 36. ayını doldurmuş anne adaylarını uçağa alma taraftarı olmamaktadır. 

HAVA YOLLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • 28. haftaya kadar anne adayları raporsuz seyahat edebilirken, lakin giriş denetiminden geçerken XRAY aygıtına maruz kalmamak için, hamilelik raporu alınabilir ve elle arama istenebilmektedir. 
  • 28. ve 36. aylarda anne adayları uçuş raporuyla seyahat edebilir. Fakat bu raporun verilmesi 1 hafta içerisinde seyahat yapmanız gerektiği manasına gelir. Müddet uzadığında rapor geçersiz sayılır.
  • Tatil planınız 28 ve 36. aylarda devam eden hamileliğinizde denk gelmiş ve 1 haftadan daha fazla tatil yapacaksanız, ikinci bir uçuş rapor almanız gerekir.
  • 36. aydan sonra anne adaylarının uçuş raporu olsa da uçağa alınamaz.

hamilelikte otomobil yolculuğu

• ÖZEL ARAÇ İLE SEYAHAT

Eğer uçakla seyahat edemeyecekse, ikinci sırada katiyetle özel araç yer almaktadır. Özel araçta anne adayına rahat ve konforlu bir koltuğun oluşturulması yol boyunca süratten uzak ve tümsek üzere çıkıntılardan dikkat edilerek ilerlenmesi gerekmektedir. Bilhassa 11. aydan itibaren art koltukta oturulması önerilirken, ön koltukta oturulma durumunda ise anne adayının kemerle kendi ortasında yastık koyması gerekir. Bunun dışında temel muhtaçlıklarının giderilmiş olması kafidir.

ÖZEL ARAÇLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Kesinlikle 2-3 saatte bir mola verilmelidir. 
  • Molalarda kan dolanımını arttırmak için 10 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır. 
  • Aracın art koltuğunda oturmalı ya da ön koltukla kemerle kendi ortasında yastık koymalıdır. 
  • Yolculuk esnasında bol sıvı ve besin tüketimi yapılmalıdır. Bu sırada acı ve yağlı, ekşi besinlerden uzak durulmalıdır. 
  • Kan pıhtılaşma riski ya da durumu olan anne adayları varis çorabı giyerek seyahat etmesi önerilmektedir.

hamilelikte otobüsle seyahat

• OTOBÜS YA DA TRENLE SEYAHAT

Eğer gebeyken uçak ya da özel araçla gitme imkanına sahip değilseniz, bu durumda otobüs tercih etmek de gerçek olmayacaktır. Hem otobüslerin hijyen bakımından eksik olması hem de çalkantılı bir seyahat olması sebebiyle uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Trende ise otobüse nazaran daha konforlu olabilir. Lakin trende de uzun müddet hareketsiz kalınacağı için önerilmemektedir. Anne adaylarının sıklıkla kan sirkülasyonunu çalıştırması ve hareket etmesi gerekir. Sık sık molalarda yürüyüş yapılması, bir den fazla yastıkla bedenin desteklenmesi gerekmektedir.

hamilelikte seyahat

HAMİLELİKTE SEYAHAT NE VAKİT TEHLİKELİ?

Hamilelik devrinde sorunsuz bir tatil için seyahat etmesi gereken anne adaylarının dikkat etmesi ve değer vermesi gereken aşikâr başlı noktalar mevcuttur. Üstte sıraladıklarımızın dışında hiç bir uzman 36. ayını doldurmuş anne adaylarının seyahat etmesi, seyahate çıkmasını önermiyor. Bu durumda müsaade verilmediğini belirten uzmanlar, doğumun az kalmasıyla anne adayının tetiklenip erken doğum yapabilme mümkünlüğü bulunmakta olduğu için müsaade verilmediğini açıkladı.

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2991099-hamilelikte-yolculuga-cikilir-mi-hamilelikte-yolculuk-ne-zaman-tehlikeli

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu