Anne ve Çocuk

Hamilelikte sonbaharın tesirlerinden kurtulmak için 5 altın madde!

Sonbahar mevsimi yaklaşırken, beraberinde gelen soğuk havalar ve ruhsal olarak hüznü çağrıştırması gebeleri daha da etkilemektedir. Bilhassa psikolojinin yanında, soğuk algınlığı üzere hastalıklarında yaygın olduğu bu mevsimde gebeler için araştırdık. Hamilelikte sonbaharın tesirlerinden kurtulmak için 5 altın madde!

Özellikle anne adayları hamilelik boyuncu, duygusal bir geçiş ve çok hassasiyet gösterebilmektedir. Sonbaharın tabiatın kapanması yada bitmesi olarak isimlendirilirken, ortaya çıkan hüzün dalgasında gebeler daha çok etkilenebiliyor. Havaların soğumasından kaynaklı hastalık mevsimi olarak da bilinen sonbahara en hoş ve en sağlıklı biçimde, bebeğinizle birlikte girmeniz için işte 5 altın unsura birlikte bakalım…

hamilelikte sonbahar

HAMİLELİKTE SONBAHARIN TESİRİNDEN KURTULMAK İÇİN 5 ALTIN MADDE!

1- UYKU

Hamilelikte her vakit dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de nizamlı ömür biçimidir. Gebelerin uykularını alması hem kendi bedenleri için değer arz ederken, hem de bebeklerinin sağlıklı gelişimi için gereklidir. Tertipli uyku saati ile sonraki güne yorgun kalkmanız engellenir. Akabinde gelen günlerde ise uykusuzluk üzere bir sorun yaşamazsınız zira beden birebir saatte uyumaya alışır.

hamilelikte beslenme

2- BESLENME

Sonbahar mevsimi ekseriyetle hüznün yanında hastalık mevsimi olarak da bilinir. Çok terleme sonrası soğuk esen rüzgarlar, nemli havanın tesirleri derken, gebelerin bu mevsimde yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekiyor. Bilhassa vitamin ve mineral bakımından güçlü yiyeceklerin seçilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, gebelerin daha da dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi.

maskeli hamile

3- HASTALARDAN UZAK

Özellikle pandemi devrini yeni atlatmışken, gebelerin bu süreçte, hasta olan yahut kuşkulu olan rastgele birine yanaşmaması gerekiyor. Sonbahar mevsiminin taşıdığı nem yüzünden mikrop ve virüs yayma konusunda çok etkin bir vakit dilimi olduğunu belirten uzmanlar, gebelerin hastalardan uzak durmakla birlikte, insanlarda da çok temas etmemesi gerektiğini önerdi.

spor yapan hamile

4- VİLAYETLE DE SPOR!

Normal bireylerin de ömürlerini uzatmak ve kaliteli, sağlıklı bir hayat sürmesi için spor yapması gerektiğini belirten uzmanlar, hamilelerinde ayrıyeten rahatlaması ve esnemesi için, doğum için hazır olması ismine sporu günlük rutinleri ortasına sokması gerektiğini belirtti. Bunlar hafif idmanlar, açma germe, yürüyüş, pilates üzere sporlar olabilir. 

psikiyatriye giden hamile

5- HER VAKİT TAKVİYE ALIN

Özellikle gebelerin ailelerinin takviyesi dışında ruhsal hazırlık için de takviye alması gerektiğini belirten uzmanlar, sonbahar mevsiminin hüznüne karşı daha sağlam ve güçlü yol kat edebilmek için gebelerin psikologla kesinlikle görüşmesi gerektiğini belirtti. Gergin ve sonlu anlarının paylaşımı, keyifli vakitlerin anlatımıyla tüm hislerin sözünün rahat olması bebeğin de rahat olması manasına geldiğini açıklayan uzmanlar, bir taraftan da bol bol omega-3 desteği alınması gerektiğini açıkladı.

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2992419-hamilelikte-sonbaharin-etkilerinden-kurtulmak-icin-5-altin-madde

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu