Sağlık

Hangi böcek ısırığı nasıl olur? Böcek ısırmaları belirtileri nelerdir?

Havaların ısınması ile bir arada artan böcek ısırıkları hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Birtakım böcekler gözle görülür halde ısırsa da kimisinin ne vakit ısırdığı belirli olmaz. Enfeksiyonlu virüslere neden olan bu ısırmalar, bölgenin tahribatına sebebiyet verir. Pekala hangi böcek ısırığı nasıl olur? Haberin ayrıntısında ısırmalara dair her şeyi bulabilirsiniz.

Yaz aylarında daha sık yaşanan böcek ısırığı önemli hastalıklara neden olmaktadır. Bu türlü durumlarda kıymetli olan hangi böceğin nasıl ısırdığıdır. Birçok vakit tam olarak hangi böcek tarafından ısırıldığını tanımlamak hayli güç bir hal alır. Bu durum da tedavinin gecikmesine sebebiyet vermektedir. Lakin bu durumun önüne geçilebilir. Her ne kadar ısırıklar birbirine benzese de gösterdikleri belirtiler birebir değildir. Havaların ısınması ile en çok artan ısırık ise sivrisinektir. Isırılan bölgenin şişmesi sertleşmesi, kaşınması ve kabarması üzere belirtilerle kendini gösterir. 

hangi böcek ısırığı nasıl olur

BÖCEK ISIRMALARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 1. Bedene giren enfeksiyonlu hücreler çoklukla bağışıklık sistemini tesirler. Bu yüzden beden antikor üretmeye başlayınca, beden ısınmaya başlar. 
 2. Enfeksiyon alerjik tepkilere neden olduklarından boğazların şişmesine bu da yutkunma zahmetine neden olur.
 3. Hudut hücrelerinin hasar alması şiddetli baş ağrılarına ve beden yorgunluğuna sebebiyet verir. 
 4. Kan basıncının düzensizleşmesini sağlayan mikroplar, süratli kan akışını sağlar bu da kalp ritmini bozar. 
 5. Ardından mide bulantısı ve kusma üzere belirtiler devam eder. 

sivrisinek ısırığı

HANGİ BÖCEK ISIRIĞI NASIL OLUR?

EŞEK ARISI

 • Eşek arısı ısırığı olağan arı ısırığından daha fazla canınızı acıtır. Eşek arısının ısırdığı bölge çabucak kabarır ve kırmızı bir renk alır. Eşek arısının ısırığının en değerli farkı ise kulak ve dudaklarınızın morarıp, teneffüs sorununun ortaya çıkmasıdır. Bu durum karşısında bir uzmana danışmalısınız.

eşek arısı

ATEŞ KARINCASI

 • Açık kahve renkli karıncaların ısırması zehirli olduğundan önemli alerjik şoklara neden olur. Isırık sonrası cilt tahrişi, çok kaşınma ve dökülme üzere belirtilerin yanı sıra nefes alıp verme sorunu ortaya çıkar.

ateş karıncası

KARASİNEK

 • Karasinekler insan kanı içerek beslenen hayvanlardır. Isırdığı bölgede kırmızı küçük nokta oluşur. Vakitle bu nokta iltihaplı bir kabarcığa dönüşür. Karasinekler birçok farklı hastalık taşıdıklarından ısırılma sonrası bir doktora görünmekte yarar var. 

kara sinek

TAHTA KURUSU

 • Sivrisinek ve pire ısırıklarına benzeyen tahta kurusu ısırığını ayırt etmenin tek bir yolu vardır. Tahta kurusu birebir bölgede bir yol izliyormuş üzere bir kaç sefer ısırır. Ciltte çok kaşınma ve kanamaya neden olur.

tahta kurusu

ARI 

 • Arı ısırığı çok tehlikeli değildir. Fakat arı ısırığına alerjisi olan birtakım ilar için bu durum çok makus sonuçlara neden olabilir. Arı soktuğu bölgede iğnesini bırakır ve o bölgenin ödem toplamış üzere şişmesine sebebiyet verir.

arı

KENE

 • Kene ısırığı, vefatla sonuçlanan önemli böcek ısırmalarından biridir. Keneler ısırdıkları insan bedeninde günlerce yaşayabilir. Ateşlenme, kusma ve baş dönmesi üzere belirtilerle kendini gösterir. Erken müdahale edilmediğinde bağışıklık sistemini zayıflatarak vefata neden olur.

kene

SİVRİSİNEK ISIRIĞINA DOĞAL YÖNTEM!

Sivrisinekler her yere kondukları için belli bir virüs bedene enfekte etmez. Birden fazla enfeksiyonu bedene aktardığı için önemli cilt ve sıhhat sıkıntılarına neden olur. Kimilerini sivrisinekler hiç ısırmak kimilerinin hastalanmasına sebebiyet verir. Sivrisinek balon üzere bölgeyi kabartır. Enfeksiyon süratle yayıldığı için önüne geçmedeki en tesirli usul buz kompresidir. Daha sonra enfeksiyonun yakıcılığını azaltmak için ılık çay torbası konulmasından yarar var. Kaşıntının tahribatını azaltmak için antimikrobiyal özlü kremler ya da limon üzere doğal ilaçlar sürülebilir. Bölgenin yumuşak kalması için kozmetik eserler yerine daha dola aleo vera jeli kullanılabilir. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2659674-hangi-bocek-isirigi-nasil-olur-bocek-isirmalari-belirtileri-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu