Sağlık

Hangi durumlarda kan sulandırıcı kullanılır? Kanı sulandırmak kural mı?

Uzmanlar, Covid-19’a yakalanıp hastalığı ağır seviyede yaşayanlarda meydana gelen ‘damar içi pıhtılaşma’ ya da kalp, beyin ve öteki organlarda görülebilen ‘damar tıkanmaları’ gerçek bilinen yanlışlara değindi. Mevzuya açıklık getiren Prof. Dr. Osman Müftüoğlu pıhtılaşma tehdidinde, kanı sulandırma kararını hekimin vermesi gerektiğini söyledi.

2020 yılından beri dünyayı tesiri altına alan Covid-19, kimi hastalarda damar içi pıhtılaşma ya da kalp, beyin ve farklı organlarda meydana getirdiği damar tıkanmalarına yol açarak bireylerin ömrünü tehlikeye attı. Hastalığı geçirenlerin büyük bir kısmında önemli pıhtılaşma problemleri yaşanırken, önlem emeliyle kan sulandırıcı ilaçlar adeta yok sattı! Prof. Dr. Osman Müflüoğlu, pandemi sürecinde kan sulandırıcı/inceltici ilaçları temaslıların bile kullanmış olduğunu söylerken, kollayıcı gayeli bu hapları alanların yüzde 90’dan fazlasının hem gereksiz harcama yaptığının hem de bilhassa yaşlı kimselerde mide, bağırsak ve hatta beyin kanaması üzere önemli sıkıntılarla karşı karşıya kaldığının altını çizdi.

Osman Müftüoğlu

“KALP DAMAR HASTALIĞINIZ YOKSA ASPİRİN YUTMAYIN”

Dünyaca ünlü bir tıp dergisi JAMA’da (Journal of the American Medical Association) kalp damar hastalığına yakalanmamak için kollayıcı maksatlı kan sulandırıcı dozda aspirin kullanmanın rastgele bir yararının olmadığı bilakis ziyanının olduğu bilgisi yer alıyor. “Eğer şimdi aşikar bir kalp damar hastalığına yakalanmamışsanız ‘birincil müdafaa maksatlı düşük doz aspirin tedavisine başlamamalısınız” kelamlarının yer aldığı mecmuada, 60 yaşlarında şimdi kalp ve damar sıhhati bakımından rastgele bir sorun yaşanmadıysa, ileride gerçekleşebilecek bir kalp krizini engellemek hedefiyle düşük doz aspirin kullanımının kaide olmadığı tersine bu tedbirin rastgele bir fayda sağlamadığının altını çiziyor.

Öte yandan uzmanlar, midenin esirgeyici bariyerine verdiği dolaylı yahut direkt ziyanlarla midenin kanayabileceğini ve daha da kıymetlisi şayet beyin kanaması riski varsa korunmak için yutulan o düşük doz aspirin yüzünden beyin felci riskinin artabileceğini söylüyor.

Esirgeyici aspirin kimlere lazım?

“KORUYUCU ASPİRİN KİMLERE LAZIM?”

Prof. Dr. Müftüoğlu mevzu hakkındaki açıklamalarına, “Son 10 yılda yapılan bilimsel araştırmaların toplu ve ayrıntılı tahlilleri bize şunu söylüyor: Kalp damar hastalığının şimdi ortaya çıkmadığı şahıslarda ‘birincil koruma’ yani ‘hastalığı önleme’ hedefiyle aspirin kullanmanın ziyanı beklenen yarardan çok daha fazla olabiliyor. Lakin bu bilgi bahis ‘ikincil koruma’ kelam konusu olduğunda asla geçerli değil. Çünkü şayet aşikar bir kalp ve damar hastalığınız var ise kalp damarlarınızdaki plak yahut pıhtılar net ve açık olarak belirlenmişse ya da size tedavi hedefiyle ‘balon/stent, koroner baypass’ yapılmışsa esirgeyici olarak düşük dozda aspirin yutmanız ‘olmazsa olmaz bir kural’ haline geliyor” ifadelerini de ekledi.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2989080-hangi-durumlarda-kan-sulandirici-kullanilir-kani-sulandirmak-sart-mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu