Hangi kan grubu kansere daha dirençli?

Kansere yakalanma riski ile kan kümeleri arasındaki ilişkinin incelendiği incelemeye göre kan grubu ‘0’ olan bireylerin kansere karşı daha dirençli oldukları gözlemlendi.


İsveç’te Karolinska Enstitüsü uzmanları, 35 sene süresince muayene edilen 1 milyondan çok şahsa ait sıhhat verilerini inceledi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, incelemede “0” kan grubuna sahip bireylerin kansere karşı başka kan kümelerina göre daha dirençli oldukları gözlemlendi.

Araştırmada “A” grubundakilerin mide kanseri, “B” ve “AB” kan grubu olanların ise pankreas kanseri olma ihtimalinin daha yüksek bulunduğu öne sürüldü.

ALKOL VE SİGARA FAKTÖRÜ

Bilim insanları ayrıca, kanserli tümörlerin oluşumuna genelde yoğun alkol ve sigara tüketiminin niçin bulunduğunu da ifade etti. Daha evvelce Amerikan Ulusal Sıhhat Enstitüsü’nden Dr. Arash Etemadi de benzer bir araştırmayı 55 bin şahsa ait sıhhat verilerini inceleyerek yürütmüştü.

YÜZDE 55 DAHA FAZLA

Araştırma sırasında, kan grubuyla mide kanseri arasındaki bağ da incelenmişti. Sonuçlar “A”, “B” ve “AB” grubu kan taşıyanların “0” grubu kana sahip olanlara göre yüzde 55 oranında daha çok mide kanserine yakalandığını göstermişti.

Hangi kan grubu kansere daha dirençli?” için 6 yorum

 • 28 Ağustos 2019 tarihinde, saat 17:42
  Permalink

  Slm sayfanız vallaha mükemmel, teşekkürler

  Yanıtla
 • 3 Eylül 2019 tarihinde, saat 17:52
  Permalink

  helal olsun bilgilendirici

  Yanıtla
 • 11 Eylül 2019 tarihinde, saat 22:30
  Permalink

  Mrb paylaşım yeminle çok güzel, twitter da paylaştım

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir