Sağlık

Hangi vitamin neye uygun geliyor? Güçlü bir bağışıklık sistemi, kanseri durdurabilir mi?

Kışa girerken bağışıklık sisteminin güçlü olması her açıdan kıymet arz ediyor. Hangi vitamin neye güzel geliyor? Güçlü bir bağışıklık sistemi, kanseri durdurabilir mi? Dr. Betül Özbek en çok bilinen vitaminlerin az bilinen yararlarını anlattı. işte haberin ayrıntıları…

Yaz aylarını geride bıraktığımız bu aylarda, hastalığa sıklıkla yakalanıyoruz. Mevsimsel geçişlerin yaşanması, günlük aktiviteler, ambalajlı eserlerin hepsi sıhhatimizi olumsuz istikamette tetikleyen ögeler ortasında yerini alıyor. Bu nedenle ömrümüzü sağlıklı bir halde devam ettirmek için kimi besinlere dikkat etmemiz gerekli. Gün içerisinde yaşadığımız etkenler sağlığımız açısından birçok tehdidi beraberinde getiriyor. Virüsler, bakteriler, kanserojen hususlar üzere birçok ziyanlı etkenle bedenimiz karşı karşıya kalabiliyor. Bunun için en kıymetli durum ise enfeksiyonlara yakalanmamak ya da hastalıklarla karşılaşıldığında en az ziyanla atlatabilmektir. Hangi vitamin neye uygun geliyor? “Güçlü bir bağışıklık sistemi, kanseri durdurabilir mi?” A-B-C Hangi vitamin neye yeterli gelir? Doğru vitamin kullanımı için tavsiyeler neler? üzere birçok soru aklımızı kurcalıyor. 

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Betül Özbek

Bu haberde size aklınızı kurcalayan ve bağışıklık sistemini güçlendirecek püf noktalara değineceğiz. Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Betül Özbek hocamız en çok bilinen vitaminlerin az bilinen yararlarını anlattı. “Güçlü bir bağışıklık sistemi, kanseri durdurabilir mi?” sorusunun karşılığı, yazımızda yer alıyor.

bağışıklık sistemi hücreleri güçlü olması kanseri durduruyor mu?

KANSERİ DURDURUYOR MU?

Bağışıklık sistemimiz mikroorganizmaların bedenimizde hastalık oluşturmasına mahzur olan yahut hastalıkların güzelleşme müddetini kısaltan tesirlere sahip kıymetli bir sistem. Dr. Betül Özbek, güçlü bir bağışıklık sisteminin, kanser hücreleriyle savaşarak çoğalmasını yavaşlattığını lisana getirdi. Betül Özbek, bağışıklık sistemi hücrelerinin, kanserli hücrelerin etrafını sararak bedene yayılmalarına pürüz olabildiğini, bu nedenle bu sistemin gereğince güçlü olması gerektiğine dikkat çekti. Özbek, sistemli fizikî aktive, kâfi ve tertipli uyku, sağlıklı beslenme ayrıyeten bunları ömür boyunca alışkanlık haline getirerek, bağışıklık sisteminin güçlendirilebileceğini hatırlattı. Bunlara ek, tamamlayıcı olarak kullanılan vitamin ve mineral desteklerinin de kesinlikle hekim tavsiyesinde alınmasını söyledi.

Bağışıklık sistemi güçlendirme besinleri

YARARDAN ÇOK ZİYAN VERİYOR

Azı kara birçok ziyan kelamlarıyla cümleye başlayan Dr. Betül Özbek, kış mevsimine girerken bağışıklık sistemini güçlendirmenin, hastalıklardan uzak kalmanın en değerli metodu olduğunu söz etti. Lakin vakit zaman şifa olsun diye alınan vitaminlerin bilinçsiz kullanım nedeniyle istenmeyen tesirlere neden olabileceğine de işaret etti. “Yarardan çok ziyan veren kusurlu kullanımların önüne geçmek için kullanmadan evvel hekiminize yahut eczacınıza danışın!” ihtarını yaptı.

Antioksidan hangi besinlerde bulunur?

ANTİOKSİDAN UNSURU BİRÇOK BESİNDE BULUNUYOR

Doğru vitamin kulanı mı üstünde de duran Dr. Özbek, vücudun olağan yaşamsal fonksiyonları sırasında oluşan, ziyanlı “serbest oksijen radikallerin”, “antioksidan maddeler” ile etkisizleştirdiğini tabir etti. Bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan unsurların birçoğunun yiyeceklerde bulunduğu belirten Dr. Özbek, “Ancak yetmediği noktada destek olarak dışardan alınabilir. Antioksidan husus içeriği güçlü besinlerle beslenmek, fabrika üzere çalışan hücrelerimizde ortaya çıkan hasarların hızla onarılmasını ve hücresel faaliyetlerin kesintisiz olarak devam ettirilmesini sağlar.” dedi.  

a vitamini prostat kanserinden koruyor mu?

A VİTAMİNİ PROSTAT KANSERİNDEN KORUYOR

Dr. Özbek, daha çok görme duyusu için kıymetli değerli olan A vitaminin, bağışıklık sisteminin doğal bariyeri olan deri ve mukozaların bütünlüğünün korunmasında yararlı olduğuna değindi. A vitamininin hayvansal kaynaklı besinlerde bol ölçüde bulunduğunu söyleyen Dr. Özbek, “Turuncu ve sarı renkli zerzevat ve meyveler, A vitamininin öncülü olan karoten açısından epeyce zengindir. Bilhassa havuçta yüksek ölçüde bulunan beta-karoten, bedende A vitaminine dönüştürür. Yeniden diğer bir karoten olan likopenden varlıklı domates ve karpuz üzere kırmızı renkli meyve ve zerzevatları tüketmek, prostat kanserinden korunma açısından kıymetlidir.” diye konuştu.

Bağışıklık sistemini güçlendirme baskılanması

“SİGARA İÇENLERE C VİTAMİN DESTEĞİ ŞART”

Dr. Özbek, olarak bağışıklık sistemimizin faal çalışabilmesi için C vitaminin koşul olduğunun altını çizdi. C vitamininin değerli özelliklerinden birinin, öteki birtakım vitaminlerin ve minerallerin bedendeki emilimini arttırması olduğuna işaret etti. Bilhassa sigara içenlerin bedenlerinde C vitamini ölçüsünün olağana nazaran çok daha az olması sebebiyle bu bireylerin C vitamini desteğini almaları gerektiğini vurguladı. Dr. Özbek, “Özellikle oksijen taşınmasında vazifeli olan demir elementinin bedenimizde işlenmesinde rol alarak, tüm bedende olduğu üzere bağışıklık sistemine de yarar sağlar.” ifadelerine yer verdi.

Sigara içenlerde vitamin eksikliği, c vitamini gerekli mi?

“B KÜMESİ VİTAMİNLERİN HERBİRİ FARKLI TESİR VERİYOR”

Son olarak Çocuklardaki gelişim geriliğini azaltmak ve hafızayı güçlendirmek için B kümesi vitaminlerin her birinin farklı tesirleri olduğuna değinen Dr. Özbek, Karbonhidrat metabolizmasında faal bir yardımcı husus olan B1 vitamini (Tiyamin), hudut ve sinir-kas iletiminin düzenlenmesinde de çok değerli bir role sahip olduğunu söz etti.

Çocuklarda vitamin kullanımı?

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2992796-hangi-vitamin-neye-iyi-geliyor-guclu-bir-bagisiklik-sistemi-kanseri-durdurabilir-mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu