Sağlık

Hapşırmanın kalbe tesiri nedir? Hapşırma neden olur?

Birçok tesir ile ortaya çıkan hapşırma tutulduğunda kalbi nasıl etkilediğini biliyor muydunuz? Bu iki durum ortasındaki ilişkiyi ve hapşırma sırasında neler yapılması gerektiğini sizler için derledik. Hapşırmanın kalbe tesirleri nelerdir? Hapşırma nasıl olur? Daima hapşırma neden olur? Tüm merak edilen soruları haberimizin ayrıntısında bulabilirsiniz.

Burun içinde mukoza ve kıllara hava yolu ile bulaşan yabancı cisimler sonucunda trigeminal hudutlar ikaza geçer. Bu ihtar beyne ulaşır. Bu sinyaller sonucunda hapşırma gerçekleşir. Kompleks bir durum olan hapşırma sırasında bedendeki birtakım kaslar çalışmaz. Burundan havanın çıkma olayı olan hapşırmada yüz, boyun, karın boşluğu ve göğüste biriken hava süratle dışarı çıkar. Bu süreç sırasında lisan kalkar ve yabancı tüm cisimler dışarı atılır. 

hapşırmanın bedene tesirleri

HAPŞIRMANIN NEDENLERİ

 Güneş ışınları, tozlar ve polenler hapşırmayı tetikler.

Genetik yatkınlık; bu durum nadiren görülür. Midenin dolaması akabinde yemek borusuna dolan havanın refleksle ortaya çıkmasıdır.

Üst teneffüs yolları esnasındaki virüslerin bedende birikmesi sonucu burun bezlerinin genişleyip iltihap biriktirmesi de hapşırma nedenleri ortasındadır.

hapşırmanın bedene tesirleri

HAPŞIRMANIN KALBE TESİRİ NEDİR?

  • Bedenin tüm işlevlerini etkileyen bu durum doğal olarak kalbi de tesirler. İç basıncın dışa atması sırasında bedendeki kaslar hareketsiz kalır. Bu durum kalbin kasları içinde geçerlidir. Kalbe giden damarların basınç hasebiyle kasılıp ani açılmasıdır. Bu aslında ziyanlı bir durum değil kalbin tekrar daha tertipli atmasını dayanaklar.
     
  • Fakat bu sırada basıncın atılması engellendiğinde hava içeri dolar ve kalp kapakçığını ve damarlarının hasar almasına neden olur. Bu yalnızca kalp için değil birdenbire dışarı çıkması gereken basıncın bedene dolaması beyindeki damarlara kadar ağır tahribatlar verir. Bilhassa anevrizma damarlarının patlamasına hatta beyin kanamasına yol açabilir. 

hapşırmanın bedene tesirleri

HAPŞIRMA ALERJİ TETİKLENMESİ!

Alerjik tepkilerin belirtileri ortasında yer alan hapşırma burun bezlerinin büyüdüğünün ya da burun içi kir birikiminin fazla olduğunu da gösterir. Bilhassa bu esnada kişi üçten fazla hapşırır. Bu da bedenin daima basınç boşalımına neden olur. Hapşırmayı tutma üzere daima hapşırmanın da önemli ziyanları vardır. Yüzde bir görülme ihtimali olan iç organların patlaması bu önemli problemler ortasında yer alır. 

HAPŞIRMA NASIL GEÇER?

Sistemli ölçüde meyve ve zerzevat tüketerek bedenin direnci artırılmalıdır. 

Hapşırmaya neden olabilecek kirli ve tozlu alanlarda uzun müddet durmaktan kaçınılmalıdır.

Burun içerindeki kanallarda biriken iltihabı tertipli temizlemek gerekir. 

Kapalı alanda uzun müddet durmak zorundaysanız o alanı saat başı havalandırmalısınız. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2779099-hapsirmanin-kalbe-etkisi-nedir-hapsirma-neden-olur

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu