Sağlık

Hareketsizlik bel fıtığını tetikliyor!

Uzmanlar hareketsiz kalanları uyardı. Araştırmalara nazaran yatarak TV izlemek, bilgisayar ve telefon kullanımı fıtık riskini artırıyor. Tüm tedavilere karşın geçmezse tek deva ameliyat!

Toplumda çabucak herkes görülen bel ve boyun ağrısı akıllara çabucak fıtık rahatsızlığını getiriyor. Bilhassa Covid-19 salgını nedeniyle gelen hareketsiz hayat, fıtık şikayetlerini artırıyor. Bu sebeple uzmanlar, hareketsiz bir hayat süren bireyleri uyardı. Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Kerim Coşkun, bel ve boyun fıtığıyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Boyun fıtığı

ELDE UYUŞMA, AĞRI…

Uzman Dr. Coşkun, “Şikayetler çoklukla sabah uyanınca daha fazla hissedilir ve birçok vakit uykudan uyandıracak şiddette oluyor. İnsan boynunda yedi adet omur bulunuyor. Her bir omurun birbiri ile ortasında disk ismini verdiğimiz yastıkçık vazifesi gören kıkırdaklar yer alıyor. Bu kıkırdak yapının yırtılarak, omurga içinde seyreden omurilik yahut kola gelen sonlara baskı yapması sonucu ortaya çıkan duruma boyun fıtığı deniyor. Boyun fıtığının nedenleri ortasında, ani ve güçlü boyun hareketleri, ağır kaldırmak, ani zıt dönüşler, baş öne eğik olarak uzun müddetli çalışmak, masa başında uzun saatler çalışmak üzere durumlar yer alıyor. Bu hastalık sabit konumda, masa başında ve bilgisayar başında çalışanlarda daha sık görülüyor. Tedavi hastalığın şiddetine nazaran uygulanıyor. İlerlemiş kas gücü kaybı, his ve refleks kaybı, çok uyuşma ataklarında, ilaç ve fizik tedaviye karşın şikayetlerin devam ettiği hastalarda cerrahi tedavi uygulanıyor. Boyun fıtığından korunmak için hareketli bir hayat üslubu tercih etmek gerekiyor” biçiminde açıklamada bulundu.

Hareketsiz hayat bel ve boyun fıtığını tetikliyor

DEVA AMELİYAT MI?

Coşkun bel fıtığına da şu sözlerle değindi:

“Bel fıtığı da dayanılmaz ağrılara yol açıyor. Hastalık ilerleyince bacağa giden hudutları sıkıştırıyor ve bacak ağrısı görülüyor. İlaç ve istirahat tedavisine karşın şikayetleri devam eden hastalara fizik tedavi rehabilitasyon öneriliyor. Hastalarda idrar-gaita tutamama ve ilerleyen kuvvet kayının olması durumunda ise ameliyat uygulanıyor. Bunların dışında kalan hastalarda yapılan tüm başka tedavi teknikleri denenmesine karşın bacak ağrısı geçmiyorsa ve bu bacak ağrısı kişinin günün hayatını etkileyecek seviyede ise yeniden cerrahi tedavi düşünülüyor. “

Bel fıtığının sebepleri

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2988195-hareketsizlik-bel-fitigini-tetikliyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu