Sağlık

Haşhaşın yararları nelerdir? Kahvaltıda haşhaş ezmesi yerseniz…

Kullanımı eski uygarlıklara dayanan haşhaş, tabiatta bulunan en kuvvetli ağrı kesicidir. Haşhaş hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Bilhassa kronik uykusuzluğa şifa olan haşhaş bedenin gücünü yükseltir. Kahvaltı da haşhaş ezmesi tüketerek kronik yorgunluğa uygun gelir. Haşhaş hangi hastalıklara âlâ gelir? Haberin ayrıntısında haşhaşa dair her şeyi bulabilirsiniz.

Asya kökenli olan haşhaş tohumu eski uygarlıklar tarafından keşfedilen ve tıbbı tedavilerde kullanılan doğal ağrı kesicidir. Bilim literatüründe “Papaver somniferum” isimlendirilen haşhaş, ülkemizde Afyon ve Kütahya ilçelerinde yetiştirilir. Gelincikler ailesine mensup olan haşhaş tohumu, uyku için epey tesirli bir bitkidir. Yaz kış üretilebilen haşhaş güneşte bekledikçe kahve rengimsi olur. Tatlı ve salatalarda kullanılan haşhaş birebir vakitte kimi yörelerde yemeklerin içerisine baharat olarak da eklenirmiş. İçeriğinde morfin, kodein, tebain, papaverin ve narkotin üzere yatıştırıcı unsurlar bulunur. Ay başında bayanların yaşadığı şiddetli adet sancılarını azaltma da ve kronik uykusuzluk çekenler için haşhaş tohumu çayı uzmanlar tarafından önerilir. Lakin içerdiği güçlü yatıştırıcılar nedeniyle haftada en fazla üç defa tüketilmesi önerilir. Sindirimi temizlemede tesirli olan haşhaş tohumu, kozmetik ve besin endüstrisinde kullanılır.

haşhaş ezmesi bağışıklığı güçlendirir

KAHVALTIDA HAŞHAŞ EZMESİ YERSENİZ…

Tohumlar ezilerek elde edilen haşhaş ezmesi, tiamin, riboflavin, lesitin, amorf bir alkaloid, oksalik asit ve pentozanlar üzere hususlar bakımından zengindir. Bilhassa kahvaltı vaktinde tüketilen haşhaş ezmesi damar sertliğini önler. Böylelikle kalp ve damar hastalıklarını maniler. Bunun yanı sıra gün uzunluğu hem güç verir hem de sakinlik vererek psikolojiyi olumlu tesirler. Bağışıklığı güçlendirdiğinden ağız içi yaralara neden olan  virüsün tesirini azaltır. Mide duvarını güçlendirir. Kabızlık meselesini giderir. Ramazan ayında ise sahurda tüketilmesi önerilir. 

haşhaşın yararları

HAŞHAŞIN YARARLARI NELEDİR?

 • Bedene besinler aracılığı ile giren kimi enfeksiyonlu hücreler ve hususlar sindirim sistemini deforme eder. Bu da mesane iltihabına yahut kabızlığa neden olur. Haşhaş içerdiği unsurlar sayesinde bedendeki bu birikimi idrar ve dışkılama yolu ile atar. 
   
 • Beyin sıhhati için en tesirli mineral omega – 3’tür. Bu mineral bakımından en güçlü besin balıktır. Fakat balık tüketmeyenler için öteki en ülkü besin haşhaş olabilir. Haşhaşın içerdiği özede omega -3 yağ asidi bulunur. Asit hudut hücrelerinin daha sağlıklı işlemesini destekleyerek unutkanlık ve alzehimer üzere hastalıkların ortaya çıkmasını önler. Ayrıyeten omega-3 yağ asidi makûs kolesterol düzeyini düşürerek kalp ve damar sıhhatini korur.
   
 • Yüksek enfeksiyona bağlı diş etlerinde iltihaplanma, dişte çürüme ve ağız içerisinde bunlara bağlı koku meydana gelir. Bu durumu engellemenin en doğal yolu haşhaştır. Haşhaş tohumlarını bir bardak sıcak suya atıp demleyin. Daha sonra su ile gargara yapınız. Enfeksiyon geçene kadar bu prosedürü tekrar edebilirsiniz.
   
 • İçeriğinde demir ve çinko barındıran haşhaş kandaki hücrelerin oranlarını istikrarlar. Böylelikle demir eksikliği üzere önemli hastalıklara davetiye hazırlayan rahatsızlığın oluşumunu pürüzler. 
   
 • Haşhaş tohumu hudut hücreleri sakinleştirir. Bedende gerilim ve depresyona bağlı gelişen aksilikleri gidererek kişinin rahat bir uyku çekmesini sağlar. Uykudan bir iki saat evvel bir su bardağı su ve bir tatlı kaşığı haşhaş tohumunu 5 dakika kaynatın ve tüketin. Lakin bu uygulamayı iki günde bir aralıklı yapınız. 
   
 • Oleik asit göğüs kanserine neden olan hücrelerin mutasyona uğramasını önlemede tesirlidir. Yapılan araştırmalarda nizamlı haşhaş tohumu tüketen bayanların tüketmeyen başka bayanlara oranla daha sağlıklı olduğu tespit edilmiştir.
   
 • Yüksek lif sayesinde uzun vadeli tok tutmayı sağlar. Diyet yapanlar için ülkü bir tohumdur. 

haşhaş nasıl tüketilir

HAŞHAŞ TOHUMU NASIL TÜKETİLİR?

Tohumlar ezilerek tahin ya da bal ile karıştırılarak kahvaltıda tüketilebilir. Ayrıyeten tohumlar keke üretiminde da kullanılabilir. Diyet yapanlar gün uzunluğu güçlerinin yüksek olması için yoğurtla karıştırarak bir kase yiyebilir. Yemek ve salatalara da eklenebilir. Bunun yanı dışında cilde de yararı olduğundan kozmetik endüstride de ham husus olarak kullanılır. 

HAŞHAŞIN ZİYAN VAR MIDIR?

Her besinde olduğu üzere haşhaş da alerjiye neden olabilir. Bu yüzden alerji testi yapılmasında yarar var. Aksi halde kaşıntı, kusma ve cilt yüzeyinde kabarmalara neden olabilir. Ayrıyeten fazla tüketildiğinde sindirim sistemini bozar. Çok ishale neden olur. Bu da süratle bedenin sıvı kaybetmesine yol açar. 

NOT: Haşhaş tohumunu kullanmadan evvel kesinlikle bir uzmana müracaatınız. Uyuşturucu unsur olarak kullanılan haşhaş ise süreç görmüş husustur. Üstte belirtilen yazıdaki haşhaş tohumudur. 

haşhaş tohumunun besin bedeli

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2856683-hashasin-faydalari-nelerdir-kahvaltida-hashas-ezmesi-yerseniz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu