Anne ve Çocuk

Hayali arkadaş kaç yaşında başlar? Çocukların hayali arkadaşları olması olağan mi?

Hayali arkadaş problemi bir çok ebeveyn tarafından kaygı ve dehşet verici bir hal almaktadır. Bu durumun hayli olağan ve sağlıklı olduğunu belirten uzmanlar, hayali arkadaşların ne vakit tehlikeli olduğunu ve ne vakit tehdit olduğu hakkında açıklamalarda bulundu. Hayali arkadaş kaç yaşında başlar? Çocukların hayali arkadaşları olması olağan mi?

Çocukların hayal güçleri hayli geniş ve durdurulması güç bir yapıya sahiptir. Dünyayı anlamlandırmaya çalışırken, beyinlerinin bir çok bölgesini birebir anda kullanarak, boş bir defteri doldurmaya çalışır üzere dünyayı keşfetmeye ve anlamlandırmaya başlar. Hayali arkadaşlar ise çocukların zeki, yaratıcı ve hayal güçlerini son derece geliştirmiş olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Hayali arkadaş cinsiyete nazaran ayrım yapılmaksızın, sembolik oyun ile birlikte ortaya çıkar. Sembolik oyunlar ise çocukların hayata başlaması ve adaptasyonu için son derece kıymetli bir rol oynamaktadır. 

hayali arkadaş

HAYALİ ARKADAŞ KAÇ YAŞINDA BAŞLAR? ÇOCUKLARIN HAYALİ ARKDAŞI OLMASI OLAĞAN Mİ?

Hayali arkadaş, çocuklarda ortalama 3 ila 5 yaş aralığında görülmeye başlamaktadır. Anne ve babasıyla hayatına devam eden çocuk, onlar üzerinden gördüğü dünyanın bir minyatürünü inşa eder. Kendi içinde bir rol benimserken, ona karşılık vereceği bir rolü de hayali olarak oynatır. Hayali arkadaş çocukların oyunlarına eşlik eden, eğlenceli, her vakit yanında olan bir oyun arkadaşıdır. Çocukların bu durum vesilesiyle inanç duyması, bu itimatla de en yakın arkadaşları olarak ilan etmesi epeyce doğal korkulmaması gereken bir durumdur.

hayali arkadaş

HAYALİ ARKADAŞLA GERÇEK VE YANLIŞI AYIRT EDEBİLİR

Çocuğa nazaran hayali arkadaş epey gerçektir. Onlarla yemek yiyebilir, oyu n oynayabilir, eğlenebilir, müzik söyleyebilir ve dans edebilirler. Genelde hayali arkadaşın ismini da çocuk vermektedir. Yani hayali arkadaş çocuğun öteki bir benliği üzeredir. Kanılarını bilebilir, ne isteyip ne istemediğini söyleyebilmektedir. Bazen çocuğun tam zıt karakteri olabilirken, bazen büsbütün en yakın arkadaşı, fikirlerinin tıpkı olduğu da görülmüştür. Bu durumda da öğretici bir çok işaret bulunur. Mesela bardağı kıran çocuğun hatası hayali arkadaşına atması aslında gerçek ve yanlışı ayırt edebildiği manasına gelmektedir.

anne ve çocuğu

HAYALİ ARKADAŞ AİLELERE ÇOCUKLAR HAKKINDA BİLGİ VERİR

Çocuğun sorun maharetini arttıran hayali arkadaşlar, dehşetlerini yenmesine yardımcı olur. Çocuğun his ve kanılarını anlamak için de çocuğa ipuçları vermektedir. Mesela çocuğun hayali arkadaşı karanlıktan korkuyorsa, çocuğun karanlık korkusu olduğunu ve çözümlenmesi gereken bir sorun olduğunu ortaya koyar. 

hayali arkadaş

HAYALİ ARKDAŞ İLE İLGİLİ ENDİŞELENMESİ GEREKEN DURUMLAR

Çocuğun tek arkadaşının hayali arkadaşı olmasına müsaade verilmemelidir. Çocuk zati toplumsallaşmaya başladıkça hayali arkadaş kavramı da ortadan kalkacak ve olağanda onunla yaptığı aktiviteleri gerçek arkadaşıyla yapmaya başlayacaktır. Şayet yaşıtlarıyla oynamayı reddediyorsa bir çocuk psikoloğu tarafından dayanak alınması gerekmektedir.

hayali arkadaş

Çocuğun her yaptığı yanlış davranışı hayali arkadaşına yüklemesinden kaçınılması gerekmektedir. Gerçek ile hayal ortasındaki ilişkiyi sağlamasına imkan sağlamalı ve her insanın yanlışsız ve yanlışlar yapabileceğini, kıymetli olanın bunu kabullenme olduğunu bilmelidir. 

hayali arkadaş

6 yaşa kadar olağan karşılanan hayali arkadaşın artık yavaş yavaş ortadan kalkması gerekmektedir. Tek kalan çocuklarda daha çok örüldüğü için, çocuğun sosyalleşeceği ortamlara götürülmesi, kreş, anaokuluna başlaması gerektiğini belirten uzmanlar, çocukların tıpkı vakitte bu hayal gücünün ortadan kalkmaması için tablet ve teknolojiden uzak tutulması gerektiğini de açıkladı.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2990685-hayali-arkadas-kac-yasinda-baslar-cocuklarin-hayali-arkadaslari-olmasi-normal-mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu