Sağlık

HDL(iyi) kolesterolünüzü yükseltecek 8 kıymetli besin

HDL yani Âlâ kolesterolün düşmesi durumunda, önemli sıhhat sıkıntılarının yaşanması mümkündür. Bedenimizin gereksinim duyduğu HDL kolesterolünün yükselmesi için hakikat besinlerle destekte bulunmak mümkündür. Pekala âlâ kolesterolünüzün düşmesi durumunda HDL kolesterolünüzü yükseltecek o besinler nelerdir?

Vücudumuzun muhtaçlık duyduğu HDL yani halk ortasında da yeterli kolesterol olarak anılan bir çeşittir. Atar damarlarımızda bulunan fazla plak birikimini toplayarak dışarı atılmasında, öncü rol oynar. Sırf bedende bulunur, besinlerden direk olarak bedene almak mümkün değildir. Ama hakikat bir beslenme yoluyla alınacak besinler HDL kolesterolünüzü yükseltmeye yardımcı olacaktır. Pekala HDL kolesterolümüzü yükseltecek o besinler nelerdir, haydi gelin daima birlikte bakalım:

1.BAKLAGİLLER

Kuru fasulye, nohut, börülce mercimek üzere besinlerin içerisinde bulunan birçok vitamin ve mineral açısından güçlü olan baklagiller makûs huylu kolesterol olarak anılan LDL’nin düşmesine yardımcı olurken düzgün huylu HDL’nin de yükselmesinde öncü rol alıyor. Haftada en fazla 2 defa baklagil tüketerek âlâ kolesterolünüze takviyede buluna biliriniz.

Baklagiller

     2. PORTAKAL

Kolesterol düzeyini sağlıklı tutmak ve bunu korumak her vakit değerlidir. Yüksek kolesterollü besinlerden kaçınmak kadar istenilen seviyede tutmak içinde gerekli besinleri almak gerekir. Pekala portakal kolesterolün neresinde yer alıyor? Bol c vitamin barındıran  ve lifli bir yapıya sahip olan portakal, kolesterolünüzü yükseltmekte öncü rol oynuyor. Dilerseniz suyunu sıkıp tüketebilir ya da dilimleyerek tüketebilirsiniz.

Portakal

   3.BÜRÜKSEL LAHANASI

Yeme sisteminiz de çok farklılıklar yaratmadan yapacağınız beslenme alışkanlıklarınız, kolesterol istikrarınızı stabil seviyeye eriştirecektir. Bürüksel lahanası besin pahası açısından yüksek bir besin özelliği taşımaktadır. İçinde barındırdığı bu özelliği sayesinde uygun kolesterolün yükselmesine de değerli rol oynar.

Bürüksel Lahanası

   4.ZEYTİNYAĞI

Çözümü her vakit ilaçlarda aramak yerine doğal ve yararları saymakla bitmeyen zeytin yağında aramak mümkün. Yeterli kolesterolünüzün yükselmesinde yardımcı rol oynayan besinlerden bir tanesi de zeytinyağıdır. Birebir vakit da kalp ve damar sıhhati içinde kıymet arz etmektedir. Doymamış yağ asitleri açısında güçlü özelliğe sahip olan Zeytinyağı, makûs kolesterolünde düşmesine yardımcı olur.

Zeytinyağı

   5.KEÇİBOYNUZU

Kış aylarında sıkça tercih ettiğimiz besin bedelinin de yüksek olduğu keçiboynuzu, diyet liflerine emsal bir biçimde kan kolesterol düzeylerinde yardımcı rol oynar. Bağışıklık sistemini destekleyen besinlerden bir tanesi olan keçiboynuzu, mineral, lif, karbonhidrat açısından da epey zengindir. Berbat kolesterolü düşürmesinde yardımcı olurken, uygun kolesterolün artmasına da sebep olur.

Keçiboynuzu

   6.SOMON

Somon ve öbür soğuk balıklarda bulunan Omega-3 açısından güçlü kaynaklardır. Yağ asitlerini fazlaca bulunduran somon düzgün kolesterolü yükseltmek açısından kıymetli seçenekler ortasında yer alıyor. Haftada en fazla iki kere tüketeceğiniz somon kalp sıhhatinizi korumak açısından da kıymetli rol oynar.

Somon

    7. KURUYEMİŞ

Faydaları saymakla bitmeyen ve kolesterolünüze şifa olan besinlerden bir tanesi de kuruyemiştir. Yağ oranının yüksek, karbonhidratın düşük olduğu kuruyemişi, yemeklerde  ya da atıştırmalık olarak da tüketebilirsiniz. Lezzetli, pratik ve severek tercih edilen besinlerden olan kuruyemiş, magnezyum, selenyum ve E-vitamini açısından da zengindir. Düzgün kolesterolünüzü yükseltmek istiyorsanız badem, ceviz, fıstık, fındık üzere birçok kuruyemiş seçeneğine hayatınızda yer verebilirsiniz.

Kuruyemiş

    8.AVAKADO

Vücudumuza ciltten tutunda kolesterole kadar birçok yararı bulunan avokado, içerdiği faydalı yağlar özelliğiyle yeterli kolesterolün yükselmesinde rol oynuyor. Avokado da yüksek oranda omega 3, yani alfa-linolenik asit bulunduğundan yararlı bir içeriğe sahip olduğu belirtiliyor. Tekli doğmamış yağların kolesterolün azalmasına sebep olduğu üzere kalp rahatsızlıklarında da yararları saymakla bitmiyor. Avokado sırf uygun kolesterolü yükseltmekle kalmıyor birebir vakitte berbat kolesterolünüzün düşmesinde de kıymetli ölçüde rol oynuyor. Sıhhatinize kıymet veriyorsanız, besin açısından yüksek ehemmiyete sahip avokadoyu beslenme listenize ekleyerek kolesterolünüzün stabil düzeylerde kalmasını sağlaya bilirsiniz.

Avokado

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2992317-hdliyi-kolesterolunuzu-yukseltecek-8-onemli-besin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu