Sağlık

Her gün hurma yerseniz bu türlü olur

İster yemekleri tatlandırmak için ister orta öğün olan hurmalar  en tanınan kuru meyvelerden biridir. Menşe ülkeye bağlı olarak, egzotik muhteşem meyvenin farklı çeşitleri vardır. Medjool hurması, bal gibisi tadı ve sulu eti nedeniyle Almanya’da bilhassa popülerdir. 

Her gün hurma yerseniz

Sindiriminiz uyarılır

Hurma, metabolizmayı uyaran ve işleyen bir sindirim için kıymetli olan liflerle doludur. Diyet lifi, bağırsaklardaki sıvıyı bağlar ve şişer, bu da bağırsak içeriğinin hacmini arttırır ve bunların daha süratli atılmasını sağlar. Sistemli olarak hurma ve lif tüketen herkes kabızlık yahut kabızlık üzere bağırsak sorunlarını önleyebilir.

2. Tarihler size güç verir

Meyveler doğal olarak şeker içerir, bu nedenle canımız tatlı bir şeyler çektiğinde ülkü güç kaynağıdır. Çikolata ve şarap sakızları yerine, iştahınızı gidermek için daha sağlıklı tarihlere ulaşın. Ancak dikkatli olun: hurma çikolata ve benzerlerine daha sağlıklı bir alternatiftir, lakin yüksek şeker ve kalori içeriği nedeniyle küçük kuru meyveleri sadece üç kesime kadar küçük ölçülerde yemelisiniz. Sık ve fazla tüketildiği için obezite ve diyabet gelişimini de teşvik edebilirler.

3. Uykunuz İyileşebilir

Düşmekte yahut uykuda kalmakta zorlanıyor musunuz? O vakit hurma yemek uykunuzu teşvik edebilir. Vitamin ve minerallere ek olarak meyveler, bedenin uyku hormonu melatonin’i oluşturduğu amino asit triptofan açısından da zengindir. Bu nedenle birtakım Arap ülkelerinde hurma, insanların uykuya dalma zahmeti çektiklerinde yenir.

4. Hurma Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Küçük meyveler size yalnızca birçok vitamin ve besin sağlamakla kalmaz, tıpkı vakitte kıymetli antioksidanlar açısından da zengindir. Bunlar bedendeki özgür radikallerle savaşır ve böylelikle bedenimizin kendi savunmasını dayanaklar. İşleyen bir bağışıklık sistemi enfeksiyonları ve hastalıkları önleyebilir.

5. Hurma Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

100 gramında yaklaşık 285 kalori bulunan hurma, başka kuru meyveler üzere çok fazla kalori içerir, fakat şahane ve sağlıklı bir şeker alternatifidir. Çünkü sofra şekerinin bilakis, üstün besin sizi dolduran ve sindirimi uyaran ve tıpkı vakitte bize değerli besinler sağlayan liflerle doludur. Bu nedenle, pişirme sürecinde şeker yerine hurma kullanırsanız ve tatlıları hurma ile değiştirirseniz, sağlıklı bir diyetle birlikte uzun vadede kilo verebilirsiniz. 2. noktada daha evvel açıklandığı üzere, günde üç tarihi geçmemelisiniz. 

Tarihleri ​​satın alın ve saklayın

Taze hurma, kuru hurmalara nazaran daha az yaygındır zira taşınması daha zordur ve hasebiyle satılması daha kıymetlidir. Buzdolabında iki ila dört gün kalacaklar. Kurutulmuş hurma daha uzun mühlet dayanır – karanlıkta saklanır, iki yıl yahut daha fazla sürebilir. Bununla birlikte, kurutulmuş meyve akar yahut küf ile musallat olmuşsa, artık tüketilmemelidir. Taze yahut kuru olmasına bakılmaksızın, hurma satın alırken organik kaliteye dikkat edin, zira bu durumda meyveler ziyanlı unsurlar içermez. 

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/her-gun-hurma-yerseniz-boyle-olur/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu