Sağlık

Her gün iftardan sonra bir fincan Türk kahvesinin yanında 2 hurma yerseniz ne olur?

İftar sonrası sindirimin daha güzel çalışması için bir saat sonra uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilen bir fincan Türk kahvesinin yanında tüketilen 2 hurmanın insan sıhhatine olan tesirleri araştırıldı. Lif bakımından güçlü olan hurmanın kahveyle birlikte bedene olan tesirleri şaşırttı. Her gün iftardan sonra bir fincan Türk kahvesinin yanında 2 hurma yerseniz ne olur?

Uzun müddetli açlık ve susuzluk sonrası kıymetli öğün olan iftardan sonra kahve ve çay tiryakileri çabucak bu besinleri tüketmek ister. Fakat uzmanlar ekseriyetle bunların iftardan bir saat sonra tüketilmesi gerektiğini belirtir. Aksi halde sindirim bozukluğuna neden olabilir. Öte yandan iftardan bir saat sonra tüketilen bir fincan Türk kahvesinin yanına ise bası besin uzmanları hurma tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Ramazan da en çok tüketilen besin olan hurma lif bakımından zengindir. Lif ise sindirim için gerekli olan unsurlardan biridir. Ramazan ayında en sık görülen sindirim sıkıntılarının yaşanmaması için uzmanlar Türk kahvesinin yanında hurmayı tavsiye eder. Ayrıyeten hurmanın bedene farklı tesirleri de vardır. 

sindirimi güçlendirir

HER GÜN İFTARDAN SONRA BİR FİNCAN TÜRK KAHVESİNİN YANINDA 2 HURMA YERSENİZ NE OLUR?

 • Temelleşen mide hareketlerini güçlendirir. Mide asidini istikrarda tutarak yemek sonrası yanma ve şişkinlik hissini azaltır. 
   
 • Kandaki şeker düzeyini istikrarlar. İnsilün direncini korur. Yemek sonrası tansiyon ve kalp problemlerinin riskini ortadan kaldırır. 
   
 • Tokluk hissi vererek abur cubur tüketimini önler. Sahura kalkamayanlar için bedeni sonraki gün daha dirençli fiyat. 
   
 • Hudut sistemini güçlendirerek gerilim depresyon ve yorgunluk üzere meselelerin yaşanmasını önler. 
   
 • Beyin işlevlerini güçlendirerek baş ağrısı yaşanmasının önüne geçer. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2988357-her-gun-iftardan-sonra-bir-fincan-turk-kahvesinin-yaninda-2-hurma-yerseniz-ne-olur

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu