Sağlık

Her gün sahurda 2 tane yumurta yemenin bedene olan tesirleri nelerdir?

Tabiattaki en güçlü tok tutucu besin olan yumurtayı uzmanlar her Ramazan ayında sahurda şiddetle tüketilmesi gerektiğini savunur. İçeriğinde güçlü oranda vitamin ve mineral barındıran yumurta birtakım bireylerde alerjiye neden olur. Fakat alerjisi olmayanlar sahurda 2 tane tüketebilir. Pekala her gün sahurda 2 tane yumurta yemenin bedene olan tesirleri nelerdir?

Oruç sürecini en rahat geçirmenizi sağlayan yumurta yüksek oranda vitamin barındırır. Bilhassa A, C ve B vitamin komplekslerini barındıran yumurta bedenin başta sona yenilenmesinde tesirli bir besindir. Uzmanlar yumurtanın tam yararlarını almak için çok ya da az pişirilmemesini rafadan denilen yanı orta seviye pişirilmesini tavsiye eder. Çabucak çabucak her alanda kullanılan yumurta tok tutan besinler sıralamasında birinci sırada yer alır. Fakat yüksek oranda vitamin ve mineral içerdiğinden birtakım insanlarda alerjik tepkiye neden olabilir. Bunun için uzmanlar bu durum karşısında tüketimine orta verilmesini önerir.

yumurta tok meblağ

HER GÜN SAHURDA 2 TANE YUMURTA YEMENİN BEDENE OLAN TESİRLERİ NELERDİR?

 • Hudut hücrelerini güçlendirerek beyefendisinin işlevsel fonksiyonelliğini artırır. Beyin hücrelerinin yenilenmesini destekleyerek hafızayı güçlendirir.
   
 • Gerilim, depresyon ve yorgunluk hallerini ortadan kaldırır. Bedenin daha enerjik ve dinç olmasını sağlar. 
   
 • İçerdiği lutein hususu gözün görme oranını artırır. Nizamlı yumurta tüketimi göz sıhhatini güçlendirir. Görme sorunu olan bireylerin her gün tüketmesi uzmanlar tarafından önerilir.
   
 • Bedenin D vitamini emilimini artırır. Bununla bir arada kas ve kemik sisteminin gelişmesini sağlayan kalsiyum bakımından da zengindir. Oruç müddetinde bedenin ağrı sistemini azaltır. Uzun vadeli aşınmayan vitamin eksikliklerini ortadan kaldırır. 
   
 • B vitamini kompleksi bakımından varlıklı olan yumurta bilhassa saç köklerini güçlendirir. Deri sıhhatini yeniler. 
   
 • Yıl uzunluğu tüketilen besinler karaciğerin yorulmasına ve yağlanmasına neden olur. Yağlanan karaciğer, bedende toksin birikimine yol açar. Lakin yumurta fosfolipit içeren unsur sayesinde bu durumun oluşmasını önler. Karaciğerin kendini yenilemesine yardımcı olur. 
   
 • Berbat kolesterol barındırmayan yumurta kalp ve damar hastalıkların yaşanmasının önüne geçer. Ayrıyeten bedenin kolesterol düzeyini azaltır. 
   
 • Günlük tüketildiğinde kanser riskini düşürür. Yumurta ayrıyeten yaşlanmayı geciktiren besinler ortasında da birinci sıranda yer alıyor. 

 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2988161-her-gun-sahurda-2-tane-yumurta-yemenin-vucuda-olan-etkileri-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu