Sağlık

Her gün yediği meyve yüzünden hayatı kararıyordu! Az kalsın bacağını kaybediyordu

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir bayan yaşadığı sıhhat sıkıntıları nedeniyle hastaneye başvurdu. Ender görülen bir olayla karşılaşan hekimler neye uğradığını şaşırdı. Bayanın hastalığının her gün yediği meyveden olduğu ortaya çıktı. İşte haberin ayrıntıları…

ABD’nin Pasifik kıyısında bulunan Olympia’daki acil servis hekimleri, az görülen bir olayla karşılaştı. 42 yaşındaki bir bayanın her gün yediği bir meyve, bacağını kaybetmesine sebep oluyordu. Bir bacağında damar tıkanıklığı başlayan bayan, gün geçtikte artan ağrılarından ötürü doktora başvurdu. Ultrason taraması sonucu bayanın damarlarını tıkayan büyük bir pıhtı olduğu fark edildi. Kangren riski bulunan Amerikalı bayanın sorunu, pıhtı çözücü ilaç ile çözüldü.

Bacakta kan pıhtılaşması

Sağlık sistemini şoke eden bu hadisenin daha sonra bayanın her gün yediği greyfurttan kaynakladığı anlaşıldı. Ülke genelinde gündem olan bu haber Lancet isimli bir tıp mecmuası tarafında ele alındı.

KANIN PIHTILAŞMA EĞİLİMİNİ ARTIRIYOR

Yapılan araştırmalara nazaran doğum denetim hormonu östrojenini parçalayan CYP3A4 isimli bir enzimin tesirini bloke eden greyfurt suyu, pıhtılaşma düzeylerini, yani kanın pıhtılaşma eğilimini artırıyor.

Greyfurtun her gün tüketilmesi hayatı riske atabiliyor

Öte yandan greyfurtun içerisinde potasyum epeyce fazla olduğu için çok fazla tüketildiğinde böbreklere de ziyan verebiliyor. Zira böbrekler çok biçimde yüklenen potasyumu kandan atamadığı sürece birtakım komplikasyonlara neden olabilir.

Greyfurt suyu

3 GÜNÜN AKABİNDE RİSK ARTIYOR

Greyfurt suyunun bedende çok yavaş parçalandığını söyleyen uzmanlar, bu meyvenin her gün tüketilmesinin sakıncalı olduğunun altını çizdi. Aksi halde çok fazla tüketilen greyfurt suyu, kümülatif bir tesire sahip olduğu için üçüncü gününden itibaren hastanın östrojen düzeyleri olağanın kat kat üzerine çıkar ve pıhtı riskinin artmasına neden olur.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2991895-her-gun-yedigi-meyve-yuzunden-hayati-karariyordu-az-kalsin-bacagini-kaybediyordu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu