Çocuk Cerrahisi

Hipospadias

Hipospadias, erkek bebeğinizin cinsel organları ile ilgili cerrahi bir durumdur. Bebeğinizin üretra ağzının penis ucunda olmaması durumudur. Üretra, erkeklerde üriner sistemin ve üreme sisteminin ana modülüdür. Erkeklerin mesanesinden idrarı bedenden atmak için taşıyan tüp gibisi bir yapıdır. Ayrıyeten, cinsel ilgi sırasında olgun spermleri boşaltma vazifesini üstlenir. Bu nedenle üretra, farklı şartlar altında idrar ve spermlerin taşıyıcısı olarak kabul edilebilir.

Hipospadias nedir? Mitleri Ortaya Çıkarmak:

Diğer tıbbi durumlar üzere, Hipospadias’ın da mitlerden hissesi vardır. Bu husustaki en yaygın yanılgılardan kimilerini aşmanıza yardımcı olalım:

1. Hipospadias Kısırlığa Neden Olur:

Hipospadiasın durumu şiddetliyse ve uygun biçimde tedavi edilmezse, kişinin spermleri dişinin bedenine düzgün bir formda çıkaramama mümkünlüğü yüksektir. Bu direkt kısırlığa neden olmayabilir, lakin çocuk sahibi olmada sıkıntılar yaratacaktır.

2. Hipospadias Cinsel Ömrü Tesirler:

Hipospadias uygun formda tedavi edilirse kişinin cinsel hayatını etkilemez.

SIKÇA SORULAN SORULAR:

Bu durumla ilgili en sık sorulan sorulardan kimilerini yanıtlamanıza yardımcı olalım:

1. Hipospadias tedavi edilebilir mi?

Evet, hakikat teşhis ile tedavi edilebilir.

2. Hipospadias kaç yaşında onarır?

Hipospadias birçok durumda tıbbi tedavi gerektirir ve daha sonraki bir etapta rastgele bir komplikasyondan kaçınmak için bebeğinizin Hipospadias ameliyatı çağında yani 3 ay ila 18 ay ortasındayken tedaviye gitmeniz makul olur.

3. Hipospadias ameliyatından sonra bebeğim idrarını düzgün bir biçimde çıkarabilecek mi?

Kesinlikle. Bebeğiniz ameliyattan kısa müddet sonra sıhhatine kavuşacak ve hiç bir hastalığı olmamış üzere olağan bir hayat yaşamaya başlayacaktır.

Bebeğinizin Hipospadias hastası olduğunu fark ederseniz endişelenmenize gerek yok. Anne baba olarak bunu yapmanın güç olduğunu anlıyoruz lakin tekrar de sakinliğinizi müdafaanız gerekiyor. Vaktinde tedavi edilmesi halinde bebeğinize rastgele bir olumsuz tesiri olmayan doğuştan gelen bir tıbbi durumdur. Kıymetli olan bu durumun farkında olmak ve her vakit bir çocuk hekiminden yardım almaktır.

Hipospadias ameliyatı, çocuk anestezisti nezaretinde genel anestezi ile başlar. Tabip, üretranın açıklığını gerçek yere yerleştirmek, üretranın yanlış açıklığının etrafındaki cildi onarmak ve son olarak penisin biçimini düzeltmek üzere farklı adımları içerdiğinden, birebir ameliyat için tek ameliyat yahut birden fazla ameliyat önerebilir. Hipospadias ameliyatı için en uygun vakit bebeğinizin 3 ay ile 1,5 yaş ortasında olduğu vakittir.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/hipospadias8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu