Sağlık

Hudut sistemini ve hafızayı güçlendirir! Aslan yelesi mantarın yararları nelerdir?

Dış görünüşünün filiz filiz olmasından ötürü aslan yelesine benzetilmiştir. Bu mantar hakkındaki efsaneye nazaran, mantarı yiyen kişinin hudut sistemi güçlenir ve kuvvetli bir hafızaya sahip olduğu söylenir. Pekala aslan yelesi mantarının yararları nelerdir? Sizler için çok merak edilen aslan yelesi mantarı hakkında bilinmeyenleri araştırdık.

Lion’s Mane’den Türkçe’ye çevirilen aslen yelesi mantarının sıhhate birçok yararı vardır. Uzak doğu ülkesinde sıklıkla tüketilen bu mantar büsbütün tıbbi bir tıp olarak kullanılmıştır. Bunun nedeni ise içerdiği vitamin ve mineral deposunun insan sıhhatini olumlu etkilemesinden ötürü olduğudur. Bu mantar hudut sitemini yenilediğinden ve hafızayı kuvvetlendirdiğinden Uzak Doğu insanın sıklıkla kullandığı bir besindir. Bilhassa Çin’de savaşa gidecek olan askere sık sık yedirilirmiş.

Japonya’da aslen yelesi üzerine yapılan araştırmalarda çok enteresan sonuçlar elde edilmiştir. Araştırmada hudut büyümesi faktörü alzheimer hastalığını tetiklediği ortaya çıkarılmıştır. Bu alanda meydana gelen hasar hafızayı tesirler. Hudut ikazlarının olumlu etkilenmesi için beyindeki proteinin fazla olması gerekir. Aslan yelesi protein bakımından varlıklı olan bir besin olduğundan bilhassa uzmanlar bu mantarı ilaç bölümünde kullanmışlardır. 

Aslan Yelesi mantarı

ALTERNATİF TIBBIN VAZGEÇİLMEZİ!

Bazı yörelerde aslan yelesine, dede latifeli da denir. Eski Çin’de tonik olarak kullanılan bu mantar tıpkı vakitte tıbbı tedavilerde de başrol oynayan bir besindir. Son vakitlerde yeni teknolojilerle üzerinde yapılan araştırmalarda yeni bileşikler olduğu tespit edilmiştir. Bu bileşiklerin insan sıhhatinin genelini olumlu etkilediği ortaya çıkarılmıştır. 

içeriğinde yüksek oranda protein barındırır

ASLAN YELESİ MANTARININ YARARLARI NELERDİR? 

  • Güçlü antioksidan bileşikleri içerdiğinden bedende oluşma ihtimali olan kanserli hücreleri yanı sıra oluşmuş olan hücrelerle bile savaşır. Bedeni kansere karşı daha güçlü bir hale getirir. Tedavilerde kullanıldığında düzgünleştirici özelliği olduğu tespit edilmiştir. 
     
  • En değerli özelliği ortasında hudut sistemine tesirleri vardır. Hudut uyarıcılarının hasara uğramasını önleyerek beden içindeki hudut sinyallerinin daha sağlıklı bir biçimde beyne ulaşmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde unutkanlığın yanı sıra iskelet sistemine de katkı sağlar. Beden hareketlerindeki komplikasyonları düzenler. 
     
  • Sinir sistemine olduğu sindirim sistemini de olumlu tesirler. Bilhassa boğazdan mideye kadar olan tüm kısımlarda ortaya çıkan ülser hastalığı ve gastrik üzere mide rahatsızlıklarının yaşanma riskini azaltır. Ülsere neden olan olan toksin ve ziyanlı bakterileri idrar yolu ile atmaya yardımcı olur.
     
  • Uzmanlar bilhassa bu besinin hamilelik ve ergenlik vaktinde haftada en az iki kez tüketilmesini önlüyor. Bunun nedeni hamilelik sürecinde bayanda değişen hormonların olumsuz tesir oranını azaltmanın yanı sıra bebeğin gelişimine katkı sağlamasıdır. Tıpkı vakitte ergenlik devrindeki hormonsal değişimlere de güzel gelir. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2797313-sinir-sistemini-ve-hafizayi-guclendirir-aslan-yelesi-mantarin-faydalari-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu