Sağlık

Hurmanın insan sıhhatine 5 mucizevi katkısı

İster yemekleri tatlandırmak için ister orta öğün olarak hurma en tanınan kuru meyvelerden biridir. Menşei ülkeye bağlı olarak bu egzotik üstün meyvenin; Mecdül (Medjoul) hurması, Medine mebrum (mabroom) hurması, İran hurması, Tunus hurması, Sugai hurması, Acve hurması, Cennet hurması (Kaki), Meşruk hurma üzere birçok farklı çeşidi vardır.

Taze hurma, kuru hurmalara nazaran daha az yaygındır zira nakliyesi daha zordur ve münasebetiyle satışı daha değerlidir. Taze hurmalar buzdolabında iki ila dört gün kalabilirler. Kurutulmuş hurma daha uzun müddet dayanır karanlıkta saklanır, iki yıl yahut daha fazla dayanabilir. Bununla birlikte, kurutulmuş meyve akar yahut küf ile musallat olmuşsa, artık tüketilmemelidir. Taze yahut kuru olmasına bakılmaksızın, hurma satın alırken organik kaliteye dikkat edin, zira bu durumda meyveler ziyanlı hususlar içermez.

1. Sindiriminiz uyarılır

Hurma, metabolizmayı uyaran ve etkin bir sindirim için değerli olan liflerle doludur. Diyet lifi, bağırsaklardaki sıvıyı bağlar ve şişer, bu da bağırsak içeriğinin hacmini arttırır ve bunların daha süratli atılmasını sağlar. Sistemli olarak hurma ve lif tüketirseniz kabızlık yahut kabızlık üzere bağırsak sorunlarını önleyebilirsiniz.

2. Hurma size güç verir

Meyveler doğal olarak şeker içerir, bu yüzden canımız tatlı bir şeyler çektiğinde ülkü güç kaynağıdır. Çikolata ve şekerlemeler yerine, iştahınızı gidermek için daha sağlıklı alternatifleri hurma ile hazırlamak mümkün.
Lakin dikkatli olun: hurma çikolata ve benzerlerine nazaran daha sağlıklı bir alternatiftir fakat yüksek şeker ve kalori içeriği nedeniyle küçük kuru meyveleri porsiyon denetimine dikkat ederek tüketmelisiniz. Sık ve fazla tüketildiği takdirde obezite ve diyabet gelişimini de teşvik edebilir ölçü olarak çoka kaçmamaya itina gösterin.

3. Uyku kaliteniz artar

Uykuya dalmakta yahut uykuyu sürdürmekte zorlanıyor musunuz? O vakit hurma yemek uyku kalitenizi arttırarak dinlendirici bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Hurma meyveleri vitamin ve minerallere ek olarak, bedenin uyku hormonu melatoninini oluşturan amino asit triptofan açısından da zengindir. Bu nedenle kimi Arap ülkelerinde insanların uykuya dalmakta zorlandıkları vakitlerde hurma yenir.

4. Hurma Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Hurma size yalnızca birçok vitamin ve besin sağlamakla kalmaz, birebir vakitte kıymetli antioksidanlar açısından da zengindir. Bunlar bedendeki hür radikallerle savaşır ve böylelikle bedenimizin kendi savunmasını takviyeler. İşleyen bir bağışıklık sistemi enfeksiyonları ve hastalıkları önleyebilir.

5. Hurma Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

100 gramında yaklaşık 285 kalori bulunan hurma, başka kuru meyveler üzere çok fazla kalori içerir, lakin mükemmel ve sağlıklı bir şeker alternatifidir. Zira sofra şekerinin tersine, üstün besin sınıfına giren, sindirimi uyaran ve tıpkı vakitte bize değerli besinler sağlayan liflerle doludur. Bu nedenle, pişirme sürecinde şeker yerine hurma kullanırsanız ve tatlıları hurma ile değiştirirseniz, sağlıklı bir diyetle birlikte uzun vadede kilo verebilirsiniz. Daha evvel de açıklandığımız üzere, günde aşikâr ölçüsü geçmemelisiniz.

Etiketler

diyet sıhhat sağlıklı beslenme zayıflama

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/hurmanin-insan-sagligina-5-mucizevi-katkisi/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu