Sağlık

İdeal su tüketimini kilonuza göre hesaplayın!

Üroloji Eksperi Dr. Erdem Çapar, böbreklerde en sık görülen hastalıkların enfeksiyon ve taş oluşumu olduğunu belirterek, bu hastalıkların önlenmesinde yaşa ve kiloya göre su tüketilmesinin mühim olduğunu söyledi.

Böbreklerin insan vücudunda, kan dolaşımındaki atık ürünlerin bedenden atılmasını gerçekleştiren hayati fonksiyon sahibi organlar olduğunu izah eden Üroloji Eksperi Dr. Erdem Çapar, bu sebeple kalp, akciğer, karaciğer gibi böbrek sağlığının da ciddi bir husus olduğunu vurguladı. Çapar, karın, kasık ağrısı ile sıhhat kuruluşuna başvuran bir kişide böbrek taşı rahatsızlığı olma ihtimalini belirtip, “Bıçak saplanır tarzda ağrı ile kendini gösteren şikayetlere bulantı, kusma, idrar yanması, idrar zorluğu eşlik edebilmektedir. Böbrek taşlarının en sık nedeni net olmamakla birlikte aşırı konsantre idrar üretimidir. Yaşımıza ve kilomuza ideal yeterli miktarda su tüketimi, besinler ile kalsiyum desteği, tuzun azaltılması, yeterli potasyum alımı, abartıya kaçmadan yeterli protein desteği, sitrat desteği, oksalat kısıtlaması, vitamin desteği, fitik asit desteği, asitli ve şekerli içeceklerin kısıtlanması ve probiyotik alımı ile idrarımızı seyrelterek taş hastalığından korunabiliriz. Unutmamalıyız ki taş hastaları tedbir almadıkları takdirde iki sene sonra yineleyen ağrı ve böbrek tutulumuna maruz kalabilmektedirler” diye hususştu. .

ALMAMIZ GEREKEN SU MİKTARINI KİLOMUZA GÖRE DE HESAPLAYABİLİRİZ!

Böbrek sağlığını etkileyen hipertansiyon, diyabet gibi sistemik hastalıklar yanısıra en ciddi kazanılmış rahatsızlıkların idrar yolu enfeksiyonları ve su alım eksikliği olduğunu kaydeden Çapar, şunları söyledi:

“İdrar yolu enfeksiyonları bedene dışarıdan idrar yolu aracılığı ile girmektedir. Enfeksiyonları tedbirenin en iyi yolu bedenimizi ve hayat sürdüğümüz etrafı temiz tutmaktan geçmektedir. İçinde bulunduğumuz yaz aylarında ilgi edilmediği takdirde denetimsiz havuz tüketimi bilhassa çocuklarda bedenimizde ciddi problemlere yol açabilmektedir. Havuz tüketimi ile meydana gelebilecek rahatsızlıkların başında idrar yolu ile bulaşan hastalıklar ve havuz suyundaki klora bağlı sıvı kayıbıdır. Enfeksiyonlardan korunmak amacıyla havuza girmeden duş almalı, ıslak kıyafetin üzerimizde kurumasını beklememeliyiz. İkinci problem bedende sıvı kayıbıdır. Sıvı kayıbı bedendeki enzimatik aktivitelerde bozulmaya yol açarak baş ağrısı, yorgunluk ve halsizliğe yol açmaktadır. Yeterli su aldığımıza kendi idrar rengi ve idrar miktarımıza bakarak karar verebiliriz. Almamız gereken su sayısını kilomuza göre de hesaplayabiliriz. Bu hesaplamada su tüketimi; 10 kilogram bir kişi amacıyla 300-400 ml, 20 kilogram amacıyla 600 ml, 30 kilogram amacıyla 900 ml, 45 kilogram amacıyla 1250 litre, 55 kilogram amacıyla 1.5 litre, 65 kilogram amacıyla 1750 litre, 70 kilogram amacıyla 2 litre, 80 kilogram amacıyla 2 bin 250 litre, 90 kilogram amacıyla 2.5 litre olmalıdır..

İlgili Makaleler

30 Yorum

  1. selamun aleyküm paylaşım cidden iyi, sosyal medyada paylaştım

  2. Merhabalar sayfan harbiden mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum

Başa dön tuşu