Anne ve Çocuk

İdman yapmak gebe kalma mümkünlüğünü da artırır mı?

Egzersiz yapmanın birçok avantajı olsa da gebe kalma mümkünlüğünü da artırır mı? Hamile kalmaya çalışan bir bayan, ekseriyetle herkesin ve annelerinin tavsiyelerine boğulur. Bu periyotta duydukları en yaygın şeylerden biri, hamilelik talihini artırmak için özel antrenmanlar yapmaları gerektiğidir. Ama idman aslında bir bayanın gebe kalma talihini artırabilir mi? Bu bahiste en yeterli tavsiyeyi almak için sıhhat uzmanlarıyla konuştuk.

Egzersiz Gebe Kalmaya Yardımcı Olur mu?​

İdmanların doğurganlığı güzelleştirmeye yardımcı olabileceği olumlu sonuçlara işaret eden çeşitli çalışmalar var. Fizikî aktivite yahut antrenmanın doğurganlık üzerinde olumlu bir tesire sahip olabileceği çeşitli düzenekler vardır.

Egzersiz Doğurganlıkta Nasıl Yardımcı Olabilir?​


Yumurtlama bozukluğu kısırlığın ana nedenlerinden biridir. Lakin idman, bedendeki tüm üreme işlevlerini düzenleyen ana erişim olan Hipotalamik-Hipofiz-Yumurtalık Ekseni tarafından östrojen ve öteki steroid hormonlarının üretimini değiştirerek yumurtalık işlevini etkileyebilir. Yalnızca bu değil, antrenman birebir vakitte bedenimizin lipid profilini geliştirir, iltihabı azaltır, BMI’mizi (Vücut Kitle İndeksi) optimize eder ve güç istikrarımızı değiştirir ve bunların tümü doğurganlığın artmasına katkıda bulunur.

Ne Çeşit İdmanlar Gebelikte Yardımcı Olur?​


Sağlıklı ve formda olmak bayanların gebe kalmasına yardımcı oluyor. Tempolu yürüyüş, yüzme, , dans ve üzere ölçülü antrenmanlar bayanların yalnızca kilolarını denetim altında tutmalarına yardımcı olmakla kalmaz, birebir vakitte bir bayanın gebe kalma bahtını da artırır. Antrenman yapmak bilhassa için güzeldir.

Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında etkin bir hayat üslubu sürdürmenin kıymetlidir. “ Hamilelik öncesi ve boyunca etkin kalmak, hamilelik sırasında gestasyonel diyabet ve hipertansiyon üzere kimi komplikasyonların insidansını azaltmaya yardımcı olur. ” İdman, refah ve memnunluk hislerini teşvik eden endorfinleri özgür bıraktığından, zihinsel sıhhati korumak için tertipli antrenman de gereklidir. Tüm bu faktörler, bir çocuğu hamile bırakmada kıymetli bir rol oynamaktadır.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/egzersiz-yapmak-hamile-kalma-olasiligini-da-artirir-mi.3447/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu