Sağlık

İdrar kaçırma için ne yapmalıyız? Erken periyotta idrar kaçırmayı engelleme

Günlük hayatı olumsuz etkileyen ve etrafımızda gün geçtikçe daha çok rastladığımız idrar kaçırma olayları bayanlarda erkeklere oranla yaygındır. Bu durumun ileri yaşta bireylerde görüldüğü düşünülse de her yaştan bayanda rastlanabilir. Dr. Seçil Günay Avcı, idrar kaçırma durumu ortaya çıkmadan engellenebilecek yollardan bahseden bir köşe yazısı hazırladı.

İdrar kaçırma, idrar yapmayı düşünmediğiniz yahut planlamadığınız bir anda idrarın denetim dışı kaçmasıdır. Öksürünce, hapşırınca, spor yaparken üzere basınç artışları ile olduğu üzere, ani bir idrar hissi ile gelen kaçırmalar halinde de görülür. İdrar kaçırma idrarı depolayan mesane-idrar torbasının bir çeşit işlev bozukluğudur. Ülkemizde yapılan bir çalışmada üniversitede okuyan genç kızlar ortasında idrar kaçırmanın görülme sıklığı neredeyse %20 olarak belirlenmiştir. Bu durum yaklaşık her 5 üniversite öğrencisinden birinde idrar kaçırma olduğunu ortaya çıkarmıştır. Şimdi doğum yapmamış, menopoza girmemiş, 18-28 yaş grubunda idrar kaçırmanın varlığını ortaya koyan bu çalışma bize erken yaşta önlem almak gerektiğini göstermiştir.

Dr. Seçil Günay Avcı, Yasemin.com okurlarına özel idrar kaçırmamak için dikkat etmemiz gereken 10 durumu özetleyen bir yazı hazırladı:

Dr. Seçil Günay Avcı

– Çocukluktan itibaren tertipli spor alışkanlığı ile beden duruşuna dikkat etmek ve önemsemek.  Bilgisayar kullanımı, masa başı işler omurga hasarını boyun seviyesinden başlayarak artırmaktadır. Tertipli spor yapanlarda omurga kaslarının güçlü olması, duruş problemlerinin olmaması mesaneye giden sonların erken periyotta omurga basısında kalmasını maniler. Çocuklarımızın oturma ve dinlenme konumlarındaki kusurlu duruşlarının farkında olup gerçek duruş alışkanlığı kazandırmaya çalışalım. 

– Anne karnından obezite ile uğraş etmek. Gebeliklerinde çok kilo almış annelerin çocuklarında şeker, tansiyon, dolanım bozukluğu, varis, kollajen hasarı daha fazladır. Bu çocuklar anne karnından başlayan hasarlarla yaş alırlar. 15 yaşında dizleri çatlamış kızlar yahut 12 yaşında göğsü çıkmış erkek çocuklar üzere çocuklar için pelvik taban hasarı da değerlendirilmelidir. Gebelikte sorun yaşamamak için hamile kalmadan önlem almak kuraldır.  

– Şeker hastalığı belirtilerini bilmek. Kan şekeri takibi yapmak. Çok zayıf olup kas erimesiyle giden ketoasidozlar da şeker hastalığının bir göstergesi olabilir. Karın bölgesi yağlanması ile çaba etmek, insülin direncini kırmak kıymetlidir. Şeker hastalığı başlamadan çok yıllar evvel belirtiler verir. Çok su içmek,  çok yemek yemek, çok idrar yapmak şekerin belirtilerinin başlıcalarıdır. İdrar yolu iltihapları ve bozulmuş mesane işlevleri ile sıklıkla birlikte olup, şeker hastalarında idrar kaçırma sık lisana getirilen bir şikayettir.

İdrar kaçırma kişinin hayat konforunu bozar, toplumsal ve ruhsal meselelere yol açabilir.

-Sürekli oturulan mesailerde 45 dakikada bir 5 dakika hareket etmek yahut yürümek pelvik tabanın gün içinde dolanımını düzenlemeye yardımcı olur. Sarkmalar başlamadan evvel yürüyüş yapmak sarkma, fıtık üzere sıkıntılar varsa direnç antrenmanları ile desteklemek. 

– Mesane eğitimi yapmak. Her idrar hissinde tuvalete gitmemek, ertelemeyi denemek işe fayda.  İdrar alışkanlıkları mesane eğitimi le düzeltilebilir.  Birinci idrar hissi 100-150cc’lik idrarla gelir lakin mesane kapasitesi neredeyse bu ölçünün 10 katıdır. Bilinenin bilakis idrar biriktirmek yahut tutmak berbat bir alışkanlık değildir. İdrar tutulduğu için böbreklerinize idrar geri kaçışı olmaz. 

Fazla doğum yapmış bayanlarda, menopozdan ya da sıkıntı doğumlardan sonra bayanlarda idrar kaçırma sorunu yaşanabilir.

– Dar pantolonlar, sıkı kıyafetler, gün içinde meskende taytlarla dolaşmak pelvik taban deveranını bozar. İşeme, barsak faaliyetleri olan dışkı ve gaz çıkarma ve üreme organlarının taşınması pelvik tabana bağlıdır. Pelvik taban hasar gördüğünde yalnızca bayanda değil erkekte de prostat problemleri, işeme zahmetleri ile ortaya çıkabilir. 

 Sigara içmek sarkmayı ve idrar kaçırmayı arttırır.  Sigara damar yapısını bozarak, varislere katkı sağlar. Sirkülasyonu bozarak sarkmaları hızlandırır. 

–  Kabız olmak idrar kaçırmaya taban hazırlar. Dışkılama sabah ve akşam olmak kaydıyla sistemli olmalıdır. Dışkılama zahmetleri, ıkınmak pelvik tabanı bozar. 

İdrar kaçırma sorununuz varsa bir üroloji tabibi ile görüşmeniz çok kıymetlidir.

 Kollajen yapı bozuklukları idrar kaçırmaya taban hazırlar. Ailesinde varis, fıtık üzere kollajen yapı bozukluğu olanlarda bedenin taşıyıcı elemanlarının ana proteini olan kollajenin imalinde genetik taşınan bir sorun olabilir. Bu bayanlarda şimdi hamile kalmadan rahim, vajina sarkmaları görülebilir. 

 Bacak bacak üstüne atmak pelvik tabana ziyan verir. Bilhassa öğrenciler ortasında yaygın görülen ders saatleri boyunca bacak bacak üstüne atma alışkanlığı pelvik tabanın sirkülasyonunu bozarak, kanlanmayı azaltır ve sarkmaları hızlandırır. Mesken içinde yahut ders ortalarında yer minderi biçiminde dinlenme alanlarında bağdaş kurma üslubunda bacakları birbirinden ayırarak oturmaya çalışmak pelvik taban için bacak bacak üstüne atmaktan daha sağlıklıdır. 

Hastada çok kilo varsa uygun diyet ve antrenman programı ile zayıflaması sağlanır.

– İdrar kaçırmak, ömür kalitesini bozarak ruh sıhhatini etkileyebilen, toplumsal ömrü kısıtlayabilen bir durumdur. Tedbir alarak oluşmasını engellemek, esirgeyici hekimliğe gönül veren bir tabip olarak en temel sorumluluğumuzdur.

 Dr. Seçil Günay Avcı
Haliç Üniversitesi Öğr. Üyesi 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2989782-idrar-kacirma-icin-ne-yapmaliyiz-erken-donemde-idrar-kacirmayi-engelleme

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu