Anne ve Çocuk

İkiz bebek olma ihtimali nedir? Nasıl ikiz bebek sahibi olunur? İkiz bebek belirtileri neler?

Bir çift insanın en büyük hayali evlenip yuva kurmaktadır. Bu konuda ikiz bebekleri olmasını isteyenler merak ettiklerini uzmanlara danışarak, kendilerinin de ikiz bebek sahibi olup olamayacağını merak ediyor. Çiftlerin bilhassa tüp bebek dışında, doğal yollarla ikiz bebek sahibi nasıl olacağını açıklayan uzmanlar, açıkladı. İkiz bebek olma ihtimali nedir? Nasıl ikiz bebek sahibi olunur? İkiz gebelik belirtileri

Anne ve baba adaylarının çocuklarının yalnızlık çekmeden büyümesi için ikiz bebek kararı almasıyla ve iki çocuğun birebir anda daha rahat büyümesi için ikiz çocuk kanısı oluşmaktadır. Bu dilekleri doğrultusunda nasıl çoğul gebe kalınabileceğine dair sorularda epey gündeme gelmektedir. Hatta birtakım aileler ikizden çok üçüz çocuklarının olmasının bile hayalini kurmaktadır. Uzmanlar ikiz bebeklerle alakalı oluşumun sebebini ve nasıl oluştuğunu açıkladı.

ikiz bebek

İKİZ BEBEK OLMA İHTİMALİ NEDİR?

İkiz bebek olma mümkünlüğünün tüm hamileliklerin %1’i kadar olduğunu belirten uzmanlar, 100 gebeden sırf 1’inin ikiz bebek sahibi olabildiğini açıkladı. Fakat kimi araştırmalar periyoda nazaran bu sayının arttığının da görülüğünü ortaya koymuştur. Öncelikle sebep faktörleri ortasında genetiğin çok büyük bir yeri olduğunu belirten uzmanlar, bu genetikteki kalıtıma nazaran oranın yükseldiğini söyledi. Yani ailesi yahut akrabalarında ikiz bebek sahibi olan beşerler varsa, öteki ailelere oranla daha fazla ikiz bebek sahibi olma mümkünlüğü bulunmaktadır. 

hamile kadınlar

SICAK İKLİM OLUMLU ETKİLİYOR

Ayrıca yapılan araştırmalara nazaran sıcak bölge ikliminde gebe kalan insanların daha çok ikiz bebek sahibi olduğu ortaya konmuştur. Örneğin ekvator bölgesindeki insanların ikiz bebek sahibi olma mümkünlüğü çok daha fazladır. 

üçüz bebekler ve anneleri

KİLOLU VE UZUN BAYANLAR İKİZ SAHİBİ 

Hamile kalacak anne adayının beden tipine nazaran de değiştiğini belirten uzmanlar, kilolu ve uzun uzunluklu bayanların ikiz bebek sahibi olma mümkünlüğü yüksekken, zayıf ve kısa uzunluklu bayanların ikiz bebek sahibi olma olasılıkları düşük olarak ölçülmüştür.

ikiz bebek

ANNE YAŞI BÜYÜKSE İKİZ MÜMKÜNLÜĞÜ YÜKSEK

Anne adayının yaşının ileri olması, daha küçük yaştaki bayanlara kıyasla çoğul gebelik mümkünlüğünü yükseltmektedir. Bilhassa 40 yaşından sonra hamile kalan bayanlarda daha sık ikiz bebek görülmüştür ve bu oranın %5’lere kadar çıktığı tespit edilmiştir. Bunun nedeni ise, bilhassa 40 yaş sonrası bayanların yumurtlama sayılarında meydana gelen artıştır. Son olarak tüp bebek tedavisinde aşılama tekniğinin kullanılmasıyla ikiz hamilelik mümkünlüğü epey fazla görülmektedir. Olağan gebeliğe kıyasla %13 daha fazla olduğu uzmanlar tarafından açıklandı.

hamile kadınlar

NASIL İKİZ BEBEK SAHİBİ OLUNUR?

  • Kilolu ve uzun uzunluklu bayanların talihinin daha fazla olmasıyla birlikte, uzun uzunluklu bayanların sağlıklı bir kilo artışına girerek ikiz bebek sahibi olma mümkünlüğü yükseltilebilir.
  • Tatlı patates, süt eserleri, yabani yer elması üzere yiyecekler yumurtalıkları uyarıcı besinlerdir ve bahtınızı artırabilmektedir.
  • Araştırmalar sonucu ortaya konulan bir gerçek de folik asitin ikiz bebek bahtını yükselttiğidir. 
  • Tüp bebek tedavisinde uygulanan hormon ilaçları ikiz bebek oluşumunu desteklemektedir.
  • Aynı vakitte emziren annelerin hormonlarında artış görüldüğünden ötürü ikiz bebeğe gebe kalma mümkünlüğü yüksek olduğu açıklanmıştır.

ikiz bebek bekleyen anneler

İKİZ BEBEK BELİRTİLERİ NELERDİR?

İkiz bebeğe gebe olduğunu sanılan anne adaylarında olağan hamilelik belirtilerinin daha ağır olarak görülmektedir. El ve ayaklarda yorgunluk, çok hassasiyet, duygusal olarak kendini gösterebilirken, mide bulantısı ikiz bebeklerde daha fazla görülmektedir. İkiz anne adayının rahminde sıkışıklık daha fazla olacağından sık sık tuvalete çıkma isteği olduğu uzmanlarca ortaya konulmuştur. Ayrıyeten kan testinde “Beta hCG” düzeyi hayli fazla görülür. Birinci üç ayda çok süratli kilo alımı olabilir. Yapılan birinci muayenede rahim ağzı olağandan daha açık konumda olabilmektedir. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2990436-ikiz-bebek-olma-ihtimali-nedir-nasil-ikiz-bebek-sahibi-olunur-ikiz-bebek-belirtileri-neler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu