Anne ve Çocuk

İmtihanı makûs geçen çocuğa nasıl davranılmalı? İmtihan sonrası çocuğa nasıl davranılması gerekir

İmtihana giren çocuklar için kıymetli bir devirdeyiz. Aslında yalnızca imtihana giren çocuğun derdi değil, birebir imtihana girermiş üzere de ebeveynlerin telaşları da mevcuttur. Bu devirde çocuğun psikolojisi açısından ihtarda bulunan uzmanlar, imtihana giren çocuğa nasıl davranılması gerektiği hakkında ihtarda bulundu. İmtihanı makûs geçen çocuğa nasıl davranılmalı? İmtihan sonrası çocuğa nasıl davranılması gerekir?

Aileler çocuklarla birlikte sevinir, onlarla  birlikte üzülür. Ebeveynler çocukların imtihana en âlâ formda çalışmasını ve en yeterli yerler kazanması için desteklemek isterler. İmtihan geriliminin bol olduğu şu vakitlerde ailelerin de çocuklar kadar gerilimli bir devir geçirmesi olağandır. İmtihanı hoş geçmeyen çocuğun, onunla tıpkı emeği vermiş ebeveynde üzülmektedir. Uzmanlar bu bahis hakkında imtihanı berbat geçen çocuklara nasıl davranılması gerektiği hakkında ve imtihan sonrası nasıl bir bağlantı kurulması gerektiği hakkında da açıklamalarda bulundu.

imtihan geriliminde çocuk

İMTİHANI MAKÛS GEÇEN ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALI?

İmtihana giren çocuğun imtihan sonrası da gerilimli ve telaşın son derece arttığını belirten uzmanlar, anne ve babaların çocukları olumsuz etkilememesi istikametinde ikazda bulundu. İmtihanı berbat geçen çocuğun, ne olursa olsun takdir edilmesi gerektiğini açıklayan uzmanlar, daima yanlarında ebeveynlerinin bulunduğunun şuurunda olması gerektiğini ve puan hesaplama, üniversite iddiaları yerine birlikte vakit geçirmelerini önerdi.

gerilim yapan çocuk

İmtihan sonuçları gelmeden ihtimal ve olabilecek hakkında konuşmanın yersiz olduğunu açıklayan uzmanlar ayrıyeten bu durumun çocukla olan sağlıklı bağlantıya ziyan verebileceğini belirtti. İmtihanı makûs geçen çocukla sonrasında yapılan olumsuz tenkit, ebeveynlerinin yalnızca başarılı olduğunda yanında olacakları algısını oluşturabilmektedir. Gelecekle ilgili karamsar konuşmak ve her şe bitmiş üzere davranmak sakıncalı durumlar ortasında yer almaktadır.

gerilim yapan çocuk

Oburlarının yanında övgü ve tenkidin olmaması gerekmektedir. Seçeneklerin yeterli kıymetlendirilmesi lakin bu süreçte emek verdiği imtihan için elinden geleni yaptığının fark ettirilmesi gerekmektedir. Çocuğa ne olursa olsun yol göstermek ve yanlışsız bilgi vermek kıymetlidir.

imtihana hazırlanan çocuk

Her insanın çeşitli başarısızlıklar yaşamak zorunda olduğunu ancak en uygununa ulaşmak için başta kaybetmenin yolun yalnızca bir kesimi olduğunu açıklamalısınız. Her insanın farklı hayat yelpazesi olduğunu ve her insanın birebir yaşta yanı şeyleri yapamayacağını, tahminen geç de olsa bir sonraki imtihanda bir çok insanın önüne geçebileceğini ve başarılı olabileceği umudunun aşılanması gerekmektedir.

imtihana hazırlanan çocuk

İMTİHAN SONRASI ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALIDIR?

Kimi çocuk çok disiplinli ailelerde imtihan derdini da aşan bu gerilimle başa çıkmaktadır. İmtihan için ne olursa olsun takdir edilmesi gerekirken, çocuğun “Ne yapsam olmuyor?” duygusu ile özgüvenini kaybetmesine imkan sağlayacak durumlarda kaçınılması gerekmektedir. İmtihan sonucuna nazaran ona verilen kıymetin azalması ya da artması üzere bir olayın kelam konusu olmadığı açıklanmalı ve gelecek ile ilgili karamsar olmaması gerektiği belirtilmelidir. Şu anda sonuçlar çıkmadan konuşmanın manasız olduğu ve tam bu süreçte dinlenmesi gerektiği açıklanırken, olmadığında bir sonraki imtihana girebileceğini o da olmazsa bir sonrakine daha girebileceğini belirtin. Vaktin o denli de bu türlü de geçeceğini lakin değerli olanın sevdiği alan ve istediği doğrultuda olması gerektiğini idrak ettirmek çok değerlidir. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2989657-sinavi-kotu-gecen-cocuga-nasil-davranilmali-sinav-sonrasi-cocuga-nasil-davranilmasi-gerekir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu