Anne ve Çocuk

İnatçı beşerlerle başa çıkma prosedürleri nelerdir? İnatçı insanın davranışları

İnsanların bağlarında en büyük sorunlardan biri inatlaşmadır. İnatçı insanların farkına varamadıkları sabit fikirlilik ve empati yoksunluğu, haksız olduğu mevzularda dahi kendini aşikâr edebilmektedir. Ailelerin çocuklardaki inadı kalıcı hale getirdiği de psikologlar tarafından açıklanan bir gerçektir. Pekala inatçı kime denir? İnatçı beşerlerle başa çıkma teknikleri nelerdir?

İnsanların bağlarında en büyük sorunlardan biri inatlaşmadır. İnat gösteren bir kişi ısrarlı davranışlar sergilerken, kendi dediğinin yapılmasını ister. Sabit fikirli ve pes etmeyen yapıları mevcuttur. Haklı – haksız konusuna bakmaksızın, empati yapmaları da neredeyse zordur. Utançları ve gururları nedeniyle sav ettiği durumdan vazgeçemez.

inat eden insan

Ruhsal gelişim dikkate alındığında inatlaşmanın her beşerde özerklik kazanma (2-3 yaşları) ve ergenlik devrinde doğal olarak ortaya çıktığı gözlenmektedir.

inat eden çocuk

Erişkinlerde gözlenen inatçılık da bu devirlerde şekillenmektedir. 2-3 yaşlarındaki çocuk “özerk olma”, “ne olursa olsun kendi istediğini yapma”, “kendisini kabul ettirme” ve “başkasının kontrolüne girmeme” savaşı verir.

inat eden çocuk

ANNE VE BABA ÇOCUKTAKİ İNADI KALICI HALE GETİREBİLİR

Ergenlik devri ise çocuklukta şekillenen her türlü ruhsal yapının gözden geçirildiği ve sonunda da oturduğu periyottur. Bu devirlerde yaşanan inatlaşma ruhsal gelişimde kaçınılmaz olarak ortaya çıkan ve yaşanması gereken bir özelliktir. Lakin anne ve babanın olumsuz tavırları sonucunda sağlıklı biçimde aşılamayan inatlaşma kalıcı bir özellik haline gelebilmektedir.

inat eden çocuk

İnatlaşmanın farklı tipleri olduğunu söyleyen psikologlar tarafından, her inadın birebir çeşit olmadığını ve kendine has çerçevede kıymetlendirilmesi gerektiği belirtildi. İnsanların bir birçok inadı öfke belirtisi olarak sunabilirken, kimisi üste çıkma, denetim etme içgüdüsü haklılıkların ispatı üzere sebeplerin gerisine sığınabilmektedir.

inat eden çocuk

İnsanın birebir kendisinin inadını fark etmesi ve altında yatan sebebi kendince düşünmesi çok kıymetli olduğunun altını çizen psikologlar, kişinin kendini tanımasının en değerli faktör olduğunu açıkladı.

PSİKOLOGLARA NAZARAN İNATÇI BEŞERLERLE BAŞA ÇIKMA PROSEDÜRLERİ

  • Ona inatlaştığınız mevzuda hak vermeye başladığınızı gösterin. Onunla inatlaşmadan, sinirlendirmeden, üstüne gitmeden sakin bir halde kendi fikrinizi empoze etmeye çalışın.
  • İnatçılık yapıyorsun sözlerini kullanmayın. Bu durum ona inatçılık yaptığını kabul ettirmeye çalıştığınızı çağrıştıracak ve daha çok inatçılık yaparak direnme gösterecektir.
  • Samimi ve içten davranın. Sizin yumuşak ses tonu ve samimi haliniz itimat duygusu verecektir. Kendisini sizin yanınızda huzurlu ve inançta hissedecektir.
  • Değişimi sevdirmeye çalışın: İnatçı beşerler takıntılarından ötürü değişimden hoşlanmazlar. Hayatları ile ilgili küçük değişimleri kendisi ile inatlaşmadan yapmaya çalışın.
  • Onun inatlaşma tavrına neyin sebep olduğunu çözmeye çalışın. Onu İnatçılığa iten faktörü bilmeniz neden yaptığını anlamanıza da kolaylık sağlar.
  • Onunla İnatlaşmayın. Sizin de İnatçı hal takınmanız daha çok sonlanmaya ve inatçılık yapmanıza sebep olur.
  • Onun İnadını kırmaya çalışmayın. Onun söylediklerinin yanlış, yanlışlı ve haksız olduğunu kabul ettirmeye çalışmamalısınız. Bu inadını kırmak yerine daha da güçlendirecektir.
  • Olumlu ve olumlu yaklaşın. Olumlu ve olumlu yaklaşımınız onun üzerinde sakinleştirici tavra sebep olup inatlaşmanın vermiş olduğu agresifliği azaltır.

Kaynak: https://www.yasemin.com/aile/haber/2988192-inatci-insanlarla-basa-cikma-yontemleri-nelerdir-inatci-insanin-davranislari

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu