BeslenmeKalp SağlığıSağlık

İncirin 7 önemli faydası nedir?

Beslenme ve Diyet Eksperi Dilan Eker incirin 7 mühim faydasını anlattı, mühim önerilerde bulundu!

Yüksek tansiyonu düşürüyor!

İncir kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyum mineralinin iyi bir kaynağı. Batı tarzı beslenmeyle çoğalan tuz (sodyum) kullanımı ve potasyum kaynağı sebze ile meyvelerin daha az yenilmesi hipertansiyon başta olmak üzere kalp damar hastalıklarına zemin hazırlıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar, meyve ve sebzeden varlıklı, tuz ve doymuş yağdan yoksul DASH tarzı diyetin tansiyonu anlamlı derecede düşürdüğünü gösteriyor.

Tokluk zamanını uzatıyor

Beslenme ve Diyet Eksperi Dilan Eker natural şeker kaynağı incirin aynı vakitte iyi bir lif, bir diğer söyleyişle posa kaynağı bulunduğunu belirterek, “Eklenti şeker ve doymuş yağ sahibi olan bir tatlı yerine, natural şeker ve lif sahibi olan incir tüketmek aç olmama zamanını uzatarak günlük enerji alımını azaltmaya yardımcı oluyor. Bu tesirsiyle de kilo verme diyetlerinin sürdürülmesine katkı sağlıyor. Mesela bir adet inciri bir bardak süt ya da 10-15 adet çiğ kuruyemişlerle beraber tüketmek kan şekerini dengelemeye ve aç olmama hissine fayda sağlıyor. İnciri ister bu şekilde ara öğün olarak, dilerseniz de düşük karbonhidrat sahibi olan bir yemekten derhal sonra tüketebilirsiniz. Fakat içerdiği meyve şekeri fruktoz ve glukoz namacıylaiyle çok tüketimden kaçınılmalı” diyor..

Kanserle savaşta yardımcı oluyor

İncir varlıklı bir polifenol kaynağı. Polifenoller, insan vücudunu oksidatif strese karşı koruyan antioksidanlardır. Oksidatif stresin namacıyla bulunduğu hasarlar çoğu süreğen hastalığa ve kansere çağrı çıkarıyor. Bununla kafaya çıkmanın en kuvvetli silahlarından biri ise incirin de dahil bulunduğu yüksek antioksidan kapisiteli besinlerden faydalanmak. Genellikle koyu mor renkli incirler oksidatif stresle mücadeleye yardım eden polifenoller bakımından varlıklıler. Bu faydalı kimyasallar incir kabuğu, meyvesi ve yaprağında beraber bulunuyor. Dolayısıyla iyi yıkanmış inciri kabuğuyla yemek daha çok fayda sağlıyor..

Kemik sağlığını destekliyor

İncir, kemik sağlığını destekleyen en asli mineral olan kalsiyumun iyi bir kaynağı. Aynı vakitte bedende ürik asit ve diğer zararlı toksinlerin sayısını azaltırken kalsiyum kaybını engellemeye de destek oluyor.

Kabızlığı önlemede tesirli

İncirde tespit edilen çözünür ve çözünmez posa bağırsak işlevlerini da destekliyor. İncir bağırsakta var olan iyi bakterileri besleyen ve sindirim sağlığını destekleyen prebiyotikler içeriyor. Yüksek posa içeriğiyle natural laksatif tesir göstererek kabızlığın giderilmesine ve önlenmesine destek oluyor. Kabızlıkta en iyi tesir amacıyla de posa kaynağı yiyeceklerin bol suyla tüketilmeleri gerekiyor.

Kan şekerini dengeliyor

İncirde tespit edilen posa ve potasyum kan şekerinin dengelenmesine katkıda bulunuyor. Yeni oluşturulan bir çalışmada, incir yaprağı özütünün insüline bağımlı diyabetik hastaların gereksinim duydukları insülin sayısını azalttığı gösterilmiş. Beslenme ve Diyet Eksperi Dilan Eker fakat incir natural meyve şekeri ve glukoz içeriği yüksek bir meyve bulunduğu amacıyla tüketilecek miktara ilgi edilmesi gerekliliğini hatırlatarak, “Yüksek posa içeriği yardımıyla diyabetli bireylerin bir orta boy inciri aşmadığı prosese incir tüketmelerinde bir sakınca yok. Fakat bu miktarın aşılmaması mühim” diyor. .

İlgili Makaleler

17 Yorum

Başa dön tuşu