Sağlık

İnme nedir? İnmenin belirtileri nelerdir? İnmeden nasıl korunulur?

Sıklıkla gördüğümüz, halk ortasında felç olarak isimlendirilen tıp literatüründe “inme” olarak bilinen hastalığın beyinde oluşan bir ekip kan akışının kesintiye uğraması sonucu, beynin oksijen almasına mahzur olan bir cins olarak bilini

Günümüzde hayat standartlarının değişmesi, sıhhatsiz ömür biçiminin benimsenmesi, ile gençlerde görünme mümkünlüğünün da artmasına sebep oldu. 45-50 yaşları ortasında sıklıkla görünen inme tedavisi ve tedbirleri alınamadığı taktirde mevte kadar götürebiliyor.

              ÜLKEMİZDE ÜÇÜNCÜ SIRADA

Dünyada risk yaratan hastalıklar ortasında bulunan inme, Ülkemiz de mevt nedeni sıralamasında 3. sırada yer alıyor. Mevte yol açan ve sıhhat sorunu olarak belirtilen hastalık ülkemizde 200 bin kişinin inme geçirdiği ve 40 bin kişinin de hayatını kaybettiği istatistikler ortasında yer alıyor. İnme atağının geçirilmesi sonucu hayatınızı etkileyecek tesirler bırakabiliyor. Hastalığının teşhisi ve tedavisi büyük değer taşıyor.

 BU BELİRTİLER İNMENİN GÖSTERGESİ

İnme bedende geniş belirtiler vererek kendini muhakkak edebilir. İnmenin en besbelli özellikleri ise şunlardır:

El, bacak üzere bedenin yarısında ya da bir kısmında güçsüzlük

Görme kaybı, baş dönmesi ve dengesizlik

Konuşmada bozulma, peltek konuşma

Ani hafıza kaybı

Konuşulan lisanı anlamakta zahmet yaşamak

gibi etkenler inmenin en sık görülen belirtileridir. ve ine geçirdiğinizin göstergesidir. Bu belirtiler varsa 112’yi aramak ve yardım almak gerekebilir.

İNMEDEN KORUNMANIN YOLLARI

İnme ve getirdiği meselelerin başında elbet en önlenebilen etken sigaradır. İnme ve inme üzere başka damar hastalıklarından korunmak isteyen kişinin birinci yapması gereken durum, sigara kullanımını bırakmasıdır. İnmenin önüne geçmek için başka yapılması gereken etkenler ise şunlardır:

Sağlıklı beslenmek

Fiziksel aktiviteleri ihmal etmemek

Sağlıklı hayat alışkanlıkları edinmek hayli değerli etkenler ortasında yer alıyor.

 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2992177-inme-nedir-inmenin-belirtileri-nelerdir-inmeden-nasil-korunulur

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu